Защо празнуваме Седмицата на гората

Тазгодишното издание на Седмицата на гората, която е традиционен празник на българската гора и на лесовъдите у нас, ще се отбележи в периода от 1 до 7 април 2024 г. Тя се провежда от 1925 година насам през първата цяла седмица на месец април.

Както всеки човек има свой собствен ден от годината, в който чества своя празник, както всяка професия по света отбелязва ежегодно своя ден, така и ние лесовъдите имаме не ден, а седмица, в която честваме своята отдаденост, мотивация и любов към гората! Но нека ви върна назад в миналото, за да видим от къде тръгва нашата история:

Още през далечната 1911 г. във вестника на Дружеството на българските лесовъди „Горски преглед“ е мотивирана идеята за Празник на гората. Тогава в закона се уреждат два празника през годината – единият през есента, а другият - през пролетта, в които всеки по-възрастен от 15 г. български гражданин да засажда най-малко по 5 дръвчета в определените от лесничействата места.

Идеята добива конкретна форма през 1925 г., като основна задача на честването му е доброволен труд в цяла България, която тогава спешно се е нуждаела от залесяване на оголените планински склонове и озеленяване на градовете и селата.

Първият Празник на залесяването е на 12 април, празникът Благовещение същата година и честването му започва тържествено с молебен пред храма „Св. Александър Невски“, като са залесени 420 000 хил. горски фиданки и 20 кг горски семена. 

С годините празникът се разраства и добива популярност. С ентусиазма на лесовъдите и подкрепата на населението Празникът на залесяването се превръща в Седмица на гората през 1934 г. Идеята е лесовъдите от всички райони на страната да се нагърбят с разяснителна дейност за значението на горите и залесяването, а трудовата седмица на учащите се да се превърне в седмица по залесяването. Така от 12 до 22 април 1934 г. се провежда първата Седмица на гората в България.