Повече от половината частните терени зад плажа Корал ще бъдат отнети от собствениците им в полза на държавата.
Причината е че върху тях е установено наличието на дюни, съобщи БНТ.
Преди три години дирекцията за строителен контрол спира разрешителните за строеж зад плажа Корал, заради липса на екооценки. След това проектът е замразен. След новото картиране на района се оказва, че има дюни върху 78 дка части имоти от общо 150 дка, припомня държавната телевизия.
Регионалният министър Лиляна Павлова потвърди, че след като става въпрос за дюни, терените автоматично ще станат държавна собственост, без държавата да дължи обезщетения.
"Ние от скицата на частните имоти сега ще направим необходимото да се намали площта на тези частни имоти, които са собственост на "Ибердрола", "Прайм пропъртис" и "Корал резидънс". В техните имоти имаме навлизане и те ще са с намалена площ", казва министърът пред БНТ.
Най-сериозно е засегната фирма "Ибердрола имобилариа", световен лидер в енергетиката. Тя закупува имотите през 2007 година, когато цените им в България са най-високи, за над 30 млн. евро от българската "Витатур инвест" с идеята да построи ваканционно селище с над 2500 къщи.
Големият печеливш от сделката тогава е българската фирма, купила терена от община Царево за 7 долара квадрата, а продала го десетократно по-скъпо.