Иван Иванов: Пишем среден 3 на Министерството на туризма

Иван Иванов е председател на Бургаската регионална туристическа камара.

След дадената днес пресконференция по проблемите за туристическия сезон 2015 г., се обръщаме към него за коментар на най-актуалните въпроси, което висят без решение.

Обзор на ситуацията на туристическите пазари четете в интервюто:

 

-      Г-н Иванов, каква е обстановката по Южното Черноморие? Как се очертава туристическият сезон?

-      В първите три месеца на 2015 г. резултатите от ранните записвания бяха минимални. Тази ситуация принуди хотелиерите да увеличат процента на ранните записвания и да удължат периодите на намаления до края на месец май, а някой от тях до 15 юни.

Към днешна дата показателите са променени, но изоставането не е наваксано, почти няма туристически пакети продадени на реалната цена.

През май и първата петнадесетдневка на юни виждаме незавършена инфраструктура, ремонти на много от туристическите обекти, неестетично поддържани входно-изходни артерии.

Естествено има и новости, които радват очите на българи и чужденци. Разширена  е отсечката на входа на Несебър и Слънчев бряг, с бързи темпове се изгражда разширението на пречиствателната станция в Равда и пречиствателната станция в  Созопол, асфалтирани са голяма част от улиците в Поморие, Созопол, Приморско и активна е работата в Бургас.

Хотелиерите по цялото ни Черноморие се стараят максимално да подобрят и обновят базата си, като влагат не малко средства от своите авоари или взимат кредит.

-      Каква е реалната карта на пристигналите туристи в областта към 31 май?

-      Посрещнали сме през май 58 914 чуждестранни туристи, което представлява спад спрямо май 2014 г. 28%, когато те са били 78 217.

Ръст Бургаската област е постигнала на следните пазари - Чехия, Полша, Нидерландия, Израел, Финландия, Латвия и Германия.

Спад бележат следните пазари - Украйна, Беларус, Швеция, Норвегия, Русия, Англия, Ирландия, Люксенбург.

- Какви прогнози могат да се направят за сезон 2015 г.?

- На руския пазар се очертава спад от 25-30%. Продължава негативната тенденция от последните 4-5 години за спад на туристи от всички Скандинавски държави.

За сезон 2015 г. се очакват 65-70 хиляди скандинавски туристи, в това число 25 хиляди от Дания, около 22 хиляди от Норвегия, 12 хиляди от Швеция и около 11 хиляди от Финландия.

Очертава се спад на скандинавския пазар от 15-20% спрямо 2014 г.

Затвърждава се тенденцията за кратък сезон на пазари като Дания и Швеция, където чартърните програми са концентрирани в 6-7 седмици. Средната продължителност на програмите от Норвегия е 9-10 седмици. Най-дълга е програмата на туроператорите от Финландия: 15-16 седмици, но само с 2 самолета седмично.

Прави впечатление, че нискотарифната компания „Норвежиен ер“ достига вече 50% от трафика към летище Бургас.

Това ще доведе до изместване на традиционните туроператори и осигуряване на индивидуални клиенти. Намаленият интерес от страна на големите туроператори съчетан с дълго нерешените проблеми с инфраструктурата, сигурността и обслужването дават определени сигнали за негативна тенденция. Единственият израз, който често се среща за България – „евтино“.

Англия и Германия, според нас, ще запазят нивата от сезон 2014 г., но има и въпросителни, защото те активно използват намаленията на пакетите преди и след сезона.

Чехия, Словакия и Унгария ще бъдат на ниво 2014 г. Може да има малък ръст, но той ще бъде незначителен.

За Сърбия и Македония – извършените продажби са 40-50% спрямо сезон 2014 г.

За Украйна – резервациите за възрастни са с голям спад, а за детските лагери заетостта на договорената база е 25-30% засега.

Причините са- девалвациите на гривната и безвизовият режим в Турция, Хърватия, Египет и цената на експресните визи 70 Евро.

Беларус е един пазар, който ежегодно бележи ръстове, но тази година има много големи проблеми с двустранните Шенгенски визи, които трябва да ни издава Словакия за детските групи, но и мудността на нашето консулство.

Полша е един от големите пазари, който ще отбележи ръст между 17-19%.

Израел е традиционен пазар, който ще постигне ръст от 21%.

Румъния - ще отбележи ръст този пазар, но той е характерен за Северното Черноморие и техният престой е само през почивните дни. Вече заемат висококатегорийната база и се нуждаят от сигурност, особено за идващите със собствени автомобили.

Турция е голям пазар, но имаме съществени проблеми с навременното издаване на визи.

Франция – гостуването на тракийското съкровище в Лувъра, Париж е постижение на нашето Министерство на културата, но само това не може да увеличи търсенето на нашия туристически пакет. Французинът се нуждае от внимание, перфектна кухня, сервиз, обслужване в хотела, квалитетен транспорт и екскурзоводско обслужване.

-      Говорим за драстичния спад на руските туристи. В кои възрастови групи от тях ще се почивства най-силно спадът? Имам предвид това, че държавата субсидираше децата, пенсионерите и държавните служители за почивките им.

-      Да, държавата субсидираше пенсионери, деца и ветерани от Отечествената война. От 7400 деца, които почиваха на Кранево, сега там това лято ще бъдат само 1000. Намален е броят на детските групи в Обзар, Свети Влас, Слънчав бряг, Созопол, Китен. От 28-32 хиляди деца, които почиваха по цялото Българско Черноморие, 50-62 % бяха руски. Сега те са пренасочени към Кипър, Крим, Сочи.

За руснаците, които купиха имоти в България също има стагнация. Ограничено е влизането на хора от силовите министерства, както и на техните семейства, включително и децата.

Ще припомня пак за онези 31 млрд. евро, които бяха за международните турове, те трябва да се стопят постепенно.

- Кои са проблемите, които спъват нашето утвърждаване на водещите туристически пазари?

- Липсват държавни политики, план за развитието на туризма на държавно, регионално, общинско равнище за 10-15-20 години напред.

Има бюрокрация в нашите консулства в Беларус, Украйна и др. Инфраструктурата е в недобро състояние.

Монополът на „Адонис енд фрог“ ЕООД създава проблеми с оскъпяване престоя на МПС на Летище Бургас.

Изненадани сме от бeздействието на МВрР; МВР; Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията; Министерството на туризма на регионално и общинско равнище. Няма инстанция, която да не сме занимавали, а отговорът е един: „Проблемът е частен, решавайте си го“.

Не се въвежда ваучерната система за почивка на български граждани. Отговорът на Министерството на финансите е, че няма заложени средства в бюджета за тази година, но за пропаданията по магистралите се намериха 100 милиона лева, макар че има отговорни физически и юридически лица.

-      Каква оценка пише туристическия бранш на Министерството на туризма?

-      Среден 3 в най-добрия случай. Ние възлагахме много надежди на това министерство, но в оперативен план Агенцията по туризма работеше много по-добре от него.

 

Разговора води Ирина Генова

 


Добавете коментар


Защитен код
Обнови