Кърлежите предпочитат топлите и влажни гънки на кожата

Три случая на марсилска треска и един на лаймска болест има от началото на април до 17 май в Бургас.

Това съобщи за burgasdream.comд-р Георги Паздеров, директор Регионална здравна инспекция-Бургас

Д-р Паздеров, какви усложнения могат да настъпят след ухапване от кърлеж?

-  Ако кърлежът е заразен, човек може да развие Марсилска треска, Лаймска борелиоза, ККХТ, Туларемия, Ку треска и др. трансмисивни инфекции. Начинът на протичане и тежестта на заболяването при инфекциите е различна, затова е необходимо провеждане на консултация с лекар специалист. В Бургаски регион през 2014г. се наблюдава спад на заболеваемост от трансмисивни инфекции в сравнение с 2013г.

- Колко са регистрираните случаи на усложнения от начало на годината?

- В региона през изминалата 2014 г. са регистрирани 25 случая на заболели от марсилска треска, спрямо 39 случая за 2013 г., като за 2012г. са 31 и 32 случая за 2011г. От началото на годината до 17 май 2015г. са регистрирани 3 случая. Потвърдените случаи на лаймска болест през годините са: 2014г. – 7, 2013г. – 7, 2012г. – 9 и през 2011г. 10 случая. За 2015г. е потвърден 1 случай. През 2014г. е регистриран 1 вероятен случай на ККХТ, като през 2013г. няма регистрирани случаи.

- Има ли смъртни случаи?

- За 2014 и 2015г. смъртни случаи няма.

- Какво ще посъветват хората да правят при ухапване от кърлеж?

- Препоръчвам да се използват плътно прилепнали към краката и ръцете светли дрехи при работа на полето; да се предпочитат отъпкани и лишени от буйна растителност места за разходки сред природата; при излети напръсквайте откритите части на тялото с репилент; след престой на открито да се извърши щателен оглед на дрехите и тялото за наличие на кърлеж. Огледайте също децата си и домашния си любимец. Трябва да се знае, че изваден в първите часове от запиването си (до 12-18 часа), кърлежът не представлява опасност, той като вероятността да успее да предаде инфекция е нищожен. Затова от изключително значение е редовното оглеждане на тялото за запити кърлежи и тяхното отстраняване. Имайте предвид, че кърлежите обичат да се крият в топлите влажни гънки на кожата, окосмената част на главата (особено при деца), по корема, под мишниците, в слабините, в гънките зад коляното. Ухапването от кърлеж обикновено е безболезнено. Затова често остава незабелязано.

- Какво трябва да направим, ако открием кърлеж в кожата?

- Правилно отстраняване на запития кърлеж с пинсети, като се ползват ръкавици, а издърпването става постепенно без въртене, без третиране на кожата с вазелин, терпентин и др. По същия начин трябва да се отстраняват и кърлежите от домашните любимци. Задължително е да се направи преглед от хирург при оставане на части от кърлежа в кожата след отстраняването му; щателна дезинфекция на кожата със спирт, йод и други дезинфектанти; при възможност изолирания кърлеж се поставя в шишенце и се носи за изследване. В противен случай се унищожава чрез изгаряне или поставяне в спирт. Много хора размачкват свалените кърлежи от животните, при което пръски от съдържимото попадат в очите и човек се разболява без да е ухапан.

Снимка: Топ Новини

Добавете коментар


Защитен код
Обнови