Европейската централна банка реагира остро на ключови елементи от новия план на гръцкото правителство.
Така ЕЦБ оставя Атина без потенциален източник на външно финансиране след края на международната спасителна програма в края на месеца.
Гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис предложи на европейските чиновници Атина да набере 10 млрд. евро чрез издаване на краткосрочни облигации – т.нар. "мостово финансиране". Целта на "Мостовото финансиране" е да помогнат на страната да отговори на плащанията си през следващите три месеца. През този период пък новият спасителен план ще бъде съгласуван с партньорите от еврозоната, предава Financial Times.
Срещи с европейски партньори
Днес на гръцкия министър-председател Алексис Ципрас му предстои среща с Жан-Клод Юнкер, председател на Европейската комисия. Освен с Юнкер Ципрас ще се срещне и с Доналд Туск, председател на Европейския съвет.
От посещението на Ципрас в Брюксел се очаква повече яснота за социално-икономическите планове на гръцкото правителство.
От своя страна финансовите министри от еврозоната се очаква да проведат спешни разговори в Брюксел на 11 февруари, за да обсъдят плановете на Янис Варуфакис. Гръцкият финансов министър ще се срещне с президента на ЕЦБ Марио Драги още днес.
Въпреки натиска от страна на няколко лидери на ЕС длъжностните лица, които са се срещали с Варуфакис, твърдят, че той е настоявал, че новото правителство не може да поиска удължаване на срока по политически причини. По думите му това ще изпрати сигнал, че Атина е готова да се съгласи със сегашния спасителен заем, отричането на който залегна в основата на предизборната програма на СИРИЗА.