Броят на румънците и българите, които работят във Великобритания, е достигнал нов максимум, предаде в. "Гардиън", цитирайки официални статистически данни.
Така е на път да се сбъдне кошмарът на британския политик Найджъл Фарадж, прочул се с речта си, че българите живеят бедно и всички ще се заселят във Великобритания, за да търсят работа.
Към края на септември в страната са работили 189 000 души, родени в двете страни. Ако от този брой се изключат, получилите британско или друго гражданство, то българите и румънците, работещи във Великобритания са били 167 000.
Данните показват също така, че за първи път от над една година общият брой на работниците от страни членки на ЕС във Великобритания се е понижил на тримесечна основа. Към края на септември в страната са работили 1 817 000 души, родени в някоя от другите членки на ЕС спрямо 1 847 000 в края на
предходното тримесечие.
На годишна основа се отчита устойчиво повишение на работниците от ЕС, тъй като все повече хора търсят изход от икономическите проблеми, засегнали държави като Испания, Италия и Гърция.
Броят на работещите във Великобритания от осемте бивши комунистически страни в Източна Европа, които се присъединиха към ЕС през 2004 година, леко се е понижил от 866 000 до 850 000 в периода от края на юни до края на септември. Това са данните "по рождение", като данните "по националност" са приблизително същите.
Това означава, че Румъния и България са единствената група страни, при която се отчита засилена миграция към Великобритания.