Сърбия в паника заради ебола

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна
 

 Мистериозната смърт на 58-годишният британец в Скопие наля вода в мелницата, че заразата може да стигне и до нас. Още по-страшно обаче е съобщение, което се появи в сайта на Сръбското министерство на здравеопазването. В него се казва, че под наблюдение са поставени над 700 души, от които 90 са пътували до заразени зони. 

 

За България съобщението от Македония трябва да се разглежда като предупреждение, тъй като здравната система в съседната държава не се слави с особена ефективност. В последния доклад на Европейската комисия е отбелязан "скромния напредък", който е направило Скопие в подобряването на здравеопазването. "Прилагането на политиката в този сектор продължава да се спъва от недостатъчно финансови ресурси и неадекватно подготвен персонал. Капацитетът на локално и регионално ниво е слаб", се казва в доклада.

До момента обаче на гранично-пропусквателните пунктове с Македония няма взети мерки, въпреки че страхът от смъртоносния вирус нараства.

В сайта на Министерство на здравеопазването, където има специална секция за ебола, се казва че рискът за пътуващи до заразени региони е "изключително малък". Въпреки това, се препоръчва консултация с лекар, ако вдигнете температура, ако се чувствате отпаднали без причина, както и при поява на диария или други тежки симптоми, до няколко седмици след заминаването ви.

Ебола се предава при пряк контакт с кръв или друга телесна течност (например слюнка, урина) от заразени хора или животни. Инкубационният период на болестта преди да се проявят симптоми е от 2 до 21 дни. Тя може да започне внезапно с температура, болка в мускулите, слабост, главоболие и болки в гърлото. В следващия етап от развитието на инфекцията се наблюдават повръщане, диария, обрив и функционални смущения в дейността на черния дроб и бъбреците.

 



Добавете коментар


Защитен код
Обнови