Българският съд не намерил виновник за нападението над джамията
Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург осъди България заради действията на депутати от "Атака" пред столичната джамия "Баня башъ" през 2011 г.
Тогава лидерът на партията Волен Сидеров и група националисти нападнаха молещите се мюсюлмани и запалиха молитвените им килимчета. Това стана по време на митинг с искане шумът от колоните на храма да бъде намален. Стигна се до бой и хвърляне на камъни, при което бяха ранени няколко мюсюлмани, полицай и депутатка от "Атака".
Делото в ЕСЧП срещу действията на българските власти беше заведено от Вели Караахмед. Съдът преценява, че жалбоподателят следва да бъде обезщетен с 3000 евро за неимуществени вреди и с 4668 евро за разности по делото.
Магистратите в Страсбург отхвърлят становището на българските власти, според които активистите на "Атака" "не са преминали изискуемия минимум на грубост, така че това да доведе до нарушаване на правото".
Европейския съд обаче се позовава на конвенцията за защита на основните права и човешките свободи повелява всеки да има правото на свободно вероизповедание, без дискриминация по пол, раса, етническа принадлежност.
Според съда жалбоподателят Караахмед и други пострадали са жертви на нарушение на свободата им да практикуват религията си.
Властите не са реагирали ефективно и резултатът от действията на полицията е, че голям брой демонстранти са могли да стоят на една ръка разстояние от джамията, да крещят обиди към молещи се вярващи, да извършват заплашителни и провокативни действия и, в крайна сметка, да осъществят достъп до джамията, се казва в мотивите на ЕСПЧ."Предвид публично известните възгледи на „Атака” за исляма и мюсюлманите, за властите е било ясно що за демонстрация ще е тази, която съвпада с петъчната молитва и се провежда до джамията. Такава демонстрация по естеството си е съдържала риск от напрежение. Властите са били наясно с този риск и затова са пратили полиция на мястото. Трябвало е обаче да вземат мерки да намалят риска", коментират съдиите.
Освен това магистратите отчитат, че е агресията на протестиращите е била видна - те са носили антитурски и антимюсюлмански лозунги, някои от които злобни и вулгарни.
"Демонстрантът, който разрязва с нож фес и извиква „Сега ще ви покажем какво ще стане с всеки от вас”, е получил явното одобрение на останалите. Опитите на някои да сложат високоговорители върху пристройката към джамията също срещат одобрението на демонстрантите. Това са актове, които не целят да изразят неодобрение към силата на звука или към исляма, а са били очевидно пресметнати максимално да разтурят молитвата и да провокират насилие", пише още в решението на съда.
В присъдата е отбелязано, че заради сблъсъците пред джамията са били образувани три досъдебни производства, като две от тях са били прекратени без повдигане на обвинения, а седмина са били подведени под отговорност по третото, без досега да е ясно дали са били изправени пред съда.
Съдът отбелязва, че не е бил разпитан и никой от ръководството на "Атака".
Година след инцидента от Главното мюфтийство се оплакаха, че единият от нападнатите и бити молещи се - Георги Димитров, е привлечен като обвиняем за грубо нарушаване на обществения ред, тъй като нападнал човек.