Близо 100% от прословутите 29 дка пясъчни хълмове в местността Кокала в Несебър официално са дюни.
Това показва обстойно изследване на терена, извършено от БАН, Агенцията по геодезия и кадастър и екоминистерството. За първи път несебърските дюни са нанесени в специализирани карти.
Преди няколко месеца Бургаският административен съд се произнесе в този смисъл с решение на съдия Лилия Александрова, която взе под внимание подробната експертиза на три вещи лица.
Актуализацията на сега съществуващите се прави заради изискването на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие към плажовете да бъдат присъединени и дюните, непосредствено разположени до тях.
До това се стигна след избухването на аферата „Дюнигейт“ през 2012 г. Тогава земеделското министерство хариза 29-те декара за 581 000 лв. (20 лв./кв. м) на Димитър Петров, тъст на шефа на БФС Борислав Михайлов. Ден по-късно той препродаде парцела на „СЛЕ груп“ за 4 млн. лв. Фирмата пусна багери да заравняват дюните, за да строи ваканционно селище. Настъплението на техниката беше спряно от природозащитници, а премиерът Бойко Борисов нареди разследване от прокуратурата. С висящи обвинения за длъжностни престъпления са кметът на Несебър Николай Димитров и главният архитект на общината Валентин Димов.
Досега дюните в Несебър никога не са били категоризирани. Новите данни автоматично превръщат целия терен в изключителна държавна собственост и слагат край на проекта на „Сле груп“.