Кметовете в Южна България отказват нови бежански лагери
Бившите военни поделения в Айтос може да се превърнат в удобен бежански център, но за ремонтът им са необходими огромни средства. Базата е много голяма и може да приюти над 1000 души. Проблемът е, че някогашните казарми са разрушени почти до основи. Според кмета на Айтос Васил Едрев реконструкцията на сградите е мисия невъзможна. "Действително тук има материална база, но тя е в окаяно състояние. Всички сгради без изключение са разрушени, останали без покриви, а стените са съборени. В момента казармите са абсолютно негодни за експлоатация, дори не подлежат на ремонт. По-евтино ще излезе, ако се построи чисто нов бежански център на зелено", коментира Едрев.
За разлика от айтоския градоначалник, който допуска подобна възможност, останалите негови колеги от страната са категорично против във военните поделения на техните територии да бъдат настанявани бежанци.
Заради бежанския лагер в Харманли областният управител на Хасково Добри Беливанов изпрати мотивирано писмо до МВР за връщането на жандармерийската част в региона. Губернаторът очаква и пълен анализ на дейността на охранителната фирма, която работи на територията на Регистрационно-приемателния център. Исканията на Беливанов дойдоха само ден след като кмета на Харманли Михаил Лисков изпрати писмо до всички държавници и парламентарно представените партии с настояване лагера в града да бъде със статут на затворен тип. Един от мотивите за това е увеличилата се битова престъпност след идването на бежанците в Харманли и недоволството на местните. Според данните на Областната дирекция на МВР обаче през 2014 г. е имало 5 криминални случая, извършени от бежанци, които са заловени, има образувани производства, а единият от нарушителите вече е осъден. За сметка на това през изминалата година има 11 случая на посегателства над бежанци.
Въпреки статистиката, извадена от полицията, кметът на Харманли е категоричен, че няма да отстъпи от искането за промяна на статута на центъра.
В Сливен също не са съгласни бившите им казарми да се превръщат в бежански лагери. Общината планира да ги събори. Кметът Кольо Милев обяви, че режийните на сградите са високи, както и данъчната им оценка. Това налага събарянето им, а целта е районът да бъде благоустроен,пише Стандарт.
Нито един от бежанските центрове, за които се говори, че предстои изграждането им в Южна България, няма да е в Димитровград. За това е категоричен кметът на общината Иво Димов.