Съдът узакони едно голямо присвояване

Интервю с арх. Владимир Милков, председател на САБ-Бургас

-Арх. Милков, как се стигна до това заграбване на творческия комплекс на архитектите “Св.Св.Кирик и Юлита” от страна на българската православна църква?

- Когато Съюзът на българските архитекти търси място за свой творчески комплекс прави фатална грешка. Вместо да се обърне към държавните или общинските власти, от уважение към българската православна църква тогавашният председател на САБ арх. Георги Стоилов се обръща с молба към пловдивския митрополит Варлаам да се построи комплекс на мястото на изпепеления манастир “Св.Св.Кирик и Юлита” над с. Горни Воден, община Асеновград. 

Получаваме благословията на митрополит Варлаам, която е скрепена с договор за безвъзмездно ползване, като САБ получава правото да построи своя творческа база срещу задължението да ремонтира съществуващата църква, да реставрира иконите и да ги предаде на Пловдивската митрополия, което своевременно е направено.

- Кога става това?

- Строителството е извършено въз основа на договор от 14 януари 1982 г. между САБ и  БПЦ за безсрочно ползване на терена. В знак на уважение към българската православна църква е избрано името “Св.Св.Кирик и Юлита”.

Изграденият комплекс съдържа 6 колективни работни ателиета, 35 индивидуални ателиета за работа и почивка, конферентна зала за 200 души с кабини за симултанен превод и кинопрожекции, изложбена зала 800 кв.м, библиотека, ресторант с модерна кухня, клуб за социални контакти, две кафенета, дискотека, нощен бар със светещ дансинг, администрация, складова база, централно отопление. Активното свлачище  е укрепено, изграден е и асфалтов път, който свързва творческия комплекс с Асеновград.

- На каква стойност е построеният комплекс?

- Строителната стойност на комплекса е била около 7 милиона долара - собствени средства на Съюза на архитектите в България, съответно  на българските архитекти.

Построен е изцяло със средства на САБ, без нито една стотинка от държавата. Източниците на финансиране са членският внос и стопанската дейност. До 1989 г. архитектите са можели да проектират по линия на САБ, като са поучавали 48% от хонорара, като 52% са влизали в САБ. 

Ползван е изцяло за нуждите на САБ, но се оказва доста апетитна хапка за нечии икономически интереси.

- Как църквата получава този имот?

- През 1998 г. Пловдивската митрополия завежда дело срещу САБ за придобиване на собственост върху комплекса,  което губи в съда. Очевидно имотът е много привлекателен и по-късно пловдивският митрополит Николай завежда второ дело срещу САБ в Пловдивския окръжен съд, като изтъква за причина, че мястото е  превърнато в „дом на мерзост и вертеп”. 

Пловдивският апелативен съд, тълкувайки буквално заглавието на одобрения проект “Реконструкция на манастирски комплекс” за нуждите на САБ, независимо от гореизброените светски функции на проекта, несъответстващи и неприсъщи за манастир, решава, че построените сгради са манастир и присъжда творческия комплекс “Св.Св. Кирик и Юлита” на Пловдивската митрополия, като едновремено с това отхвърля иска на САБ за обезщетение за построените сгради, определено от вещи лица на около 12 млн. лв. 

По този начин решението на Пловдивския апелативен съд, дефакто узаконява едно присвояване в особено крупни размери от страна на пловдивската митрополия. Логично Съюзът на архитектите в България обжалва пред Върховния касационен съд. На 11 февруари 2015 г. предстои заседание на ВКС за допускане на касационната жалба.

- Какво предприемате, за да си запазите комплекса?

- Създали сме инициативен комитет и сме решени да се борим до край. Включително и ще занимаем европейските институции, съда в Старсбург.

Пловдивската митрополия води безпрецедентна кампания за натиск върху гражданското общество и в частност върху българската съдебна система чрез медийни изяви, чрез проповеди в божиите храмове. Тя обяви съдиите, отсъдили в нейна полза за “благочестиви и смирени християни”, а тези които се противопоставят са в услуга на злото. Развива се тезата, че малка група архитекти с икономически интереси упражняват натиск върху общественото мнение, като по този начин се цели да се омаловажи реакцията от страна на архитектурното съсловие.   

Представители на същата тази митрополия при неприключил съдебен процес, влязоха в комплекса и унищожиха архивите на Съюза на българските архитекти и Международната академия на архитектурата, интелектуална собственост на световната архитектурна общност. България е една от малкото страни в света, която е на световната карта с тази академия, създадена под егидата на ООН и унищожаването на нейното богатство е повече от престъпление.

Ние искаме бългаското общество да научи истината и ВСК да отсъди честно чий е комплекса.

Обърнали сме се за подкрепа и петицията е подписана от архитектите и инженерите. Изпратили сме писмо до Ирина Бокова -  генерален директор на ЮНЕСКО. Получили сме писма за подкрепа от Международния съюз на архитектите, Съвета на архитектите на Европа, Съюза за българските художници и др.

Разговора води Ирина Генова

Добавете коментар


Защитен код
Обнови