Офшорната зона Британски вирджински острови се нарежда на второ място по размер на преките чужди инвестиции в България от началото на годината, сочат данните на БНБ. За първите два месеца на 2014 г. преките инвестиции у нас, направени от фирми, регистрирани в екзотичния "данъчен рай", достигат 18,6 млн. евро. На първо място в тази класация се нарежда Холандия, където също има частичен офшорен статут. Преките инвестиции от Холандия за два месеца са 48,7 млн. евро.
Сериозен срив на чуждите инвестиции в България през февруари отчете вчера БНБ. Тогава у нас са влезли едва 41.3 млн. евро. Това е със 72.9% по-малко в сравнение със 152.5 млн. евро през миналия февруари. Инвестициите са значително по-скромни и в сравнение с коригираните и завишени нагоре данни за януари, когато бяха отчетени 72.8 млн. евро. Така за януари и февруари у нас са влезли общо 114.1 млн. евро.
В сравнение с първите два месеца на миналата година, когато инвестициите са били 223.3 млн. евро, намалението е с 48.9%. Това ясно показва, че тенденцията за свиване на чуждестранните инвестиции се задълбочава. За цялата минала година в страната ни влязоха 1.229 млрд. евро - със 17% по-малко спрямо 1.481 млрд. евро през 2012 г.
Според едно от последните проучвания на Българската агенция за инвестиции чуждите компании разпознават страната ни, но я заобикалят. Непрекъснатите нападки към големи външни инвеститори - индустриални предприятия и търговски вериги, както и натискът срещу ЕРП-тата със сигурност засилват тревожната картина и карат потенциалните инвеститори да са предпазливи. На фона на започналия растеж в Европейския съюз данните за България стават все по-притеснителни. Според управляващите оживлението на европейската икономика, инвестициите, износът и вътрешното потребление ще доведат до по-висок растеж и у нас.