Строителството върху дюните край Несебър продължава. След като Административният съд в Бургас отмени в петък заповедта на спирането на строежа върху скандалния терен, вече няма законово основание багерите да бъдат спрени. Единствено министрите могат и трябва да защитят пясъчните дюни. Това каза Андрей Ковачев от „Зелените“ пред камерата на Нова телевизия.
Израстването на поредния ваканционен комплекс върху 29 дка се оказа законно. Решението на Административния съд е окончателно и не подлежи на обжалване.
Разрешението за строеж на ваканционно селище бе издадено на 20.12.2012 г. от главния архитект на Община Несебър Валентин Димов. Само десет дни след това гръмна скандалът. Камерите на Нова телевизия снимаха как багерите разкопават дюните.
Разрушаването на дюни е престъпление според Наказателния кодекс, коментираха еколози. Законът за черноморското крайбрежие забранява върху пясъка дори и временни постройки да има.
След като административното решение за спиране на строителството бе отменено, на терена в събота сутринта изникнаха три фургона, които са били стоварени с кранове от строителната фирма.
„Това е голяма наглост! Кой им разреши пак да строят? Унищожиха растителността. Доказано е, че това са дюни. Пълно е и с диви зайци. Кучето ми постоянно ги гони“, каза пред камерата на Нова телевизия Яни Панайотов, който живее близо до скандалния терен.
„Тези инспектори, които са издали заповедите, са действали на пожар. Трябвало е на секундата да се спре строителството. Може би не са разгледали всички сигнали на екологичните организации и не са били перфектни заповедите им, но те все пак са спрели строителството. Атакувани са в съда за незначителни неща. За мен вината е в министрите, че не си свършиха работата“, подчерта Андрей Ковачев.
На въпроса на репортера Цеца Алексова какво могат да направят сега управляващите, той отговори с призив към Искра Михайлова, Десислава Терзиева и Димитър Греков веднага да предприемат действия, за да се спре унищожаването на дюните.
„Това е защитено европейско местообитание. Министърът на околната среда и водите има задължението да го опази. Когато е било разрешено строителството, инвеститорите са излъгали регионалната екоинспекция, че това местообитание не е тук. Сега имаме петорна експертиза, както и картина на Натура 2000, които доказват, че е тук. Министър Михайлова е задължена да издаде днес заповед за спиране на строителството и това трябва да стане веднага. Тя трябва да направи същото, като в Царево и съгласно чл. 122 и чл. 123 от Закона за биологичното разнообразие, е нужно да напише заповед, за да не влизат багери и да не се унищожава нищо в този парцел“, заяви Ковачев. Според него, ако Искра Михайлова не направи това, за което „Зелените“ настояват, тя трябва да бъде наказана за неизпълнение на своите задължения.
„Съгласно конституцията на България, теренът от 29 дка е дюна, т.е. част от пясъчната ивица. Това би трябвало да е държавна собственост. На времето някой е погазил грубо закона, превръщайки дюните в частна собственост. Това е бил министърът на земеделието и горите. Неговият наследник Димитър Греков веднага трябва да започне действия за превръщането на тази територия отново в държавна собственост“, коментира Ковачев.
Той призова министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева веднага да предприеме действия за отмяна на подробния устройствен план, защото противоречи на ОУП на Община Несебър.
„Съгласно плана, тук няма застрояване, а лесопарк. Ще има протести, ако не спрат днес застрояването. Предишният кабинет не си е свършил работата, нека сегашният да си я свърши“, каза още Андрей Ковачев.