Организацията „Опазване и защита на еврейските гробища" проявява инвеститорски интерес
към средновековния еврейски некропол край Карнобат. Организацията се финансира от германското външно министерство. Тя може да превърне некропола в една от най-популярните туристически атракции в региона.
Уникалното еврейско гробище край Карнобат е сред най-значимите и най-големите средновековни некрополи на Балканския полуостров. Близо 1000 надгробни плочи от мрамор и камък са съхранени върху площ от около 50 дка. Всяка от тях носи своята „гравирана" история. Известно е, че тук се намират най-ранните сефаратски гробове на Балканския полуостров.
Не всички от тях са проучени. Не са разчетени и всички епитафии по плочите, издълбани в камъните на поне пет езика - иврит, ладино, френски, немски и български. Повечето от плочите са изработени от мрамор, донесен от Малко Търново.
От 1598 г. датиран е най-ранно разчетеният досега гроб. На най-старите са гравирани фигури. Учените смятат, че тези фигури дават указание за пола, образованието или занаята, упражняван от покойника приживе - мастилница и перо, игла, ножица, колан, пафти или цветя (за жени и момичета).