200 000 туристи от цял свят видяха музея „Южна крепостна стена и кула“

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна
 

План за управление на Стария град е скритият коз на фондация „Созопол“

 

Проектът на Фондация „Созопол”: „Архитектурно – исторически комплекс с музейна сбирка Южна крепостна стена и кула – история, култура, наследство”, гр. Созопол кандидатства към Раздел „Награда за дестинация”. Проектното предложение е прието с голям интерес сред 158 кандидатури от цял свят. Номинирани са три предложения: Любляна, Словения; Североизточно Крайбрежие,Тайван; Созопол, България.

Дейностите по проект „Архитектурно-исторически Комплекс Южна крепостна стена и кула” са извършени в хармония и разбирателство между Фондация „Созопол” и нейните партньори, като всички заинтересовани страни и местни общности са допринесли положително със своите знания за опазването и развитието на един интегриран и разнообразен туристически продукт. В основата на качественото реализиране на проекта, изключително важно беше сътрудничеството и съвместната работа с Община Созопол. Важен момент при изпълнението на дейностите по проекта е, че те не бяха съсредоточени само и единствено в комплекса, а на цялата територия на Археологически резерват „Античния град Аполония”. Основната цел, е постигната - социална, културна и природна устойчивост в община Созопол, допринасяща значително за постигане на стабилно икономическо развитие, чрез подобряване стандарта на живот на местното население, а също и чрез създаване на нови работни места. 

Фондация „Созопол” и Община Созопол се отнасяха към всички участници в дейностите еднакво, без да се взима под внимание техния пол, възраст, расова принадлежност, социален статус или религия. Защитата от дискриминация беше осигурена на всички етапи от изпълнението на проекта, като на всички участници имаха равни възможности по време на изпълнението на дейностите, и при осигуряването на постоянна заетост след неговото приключване. 

При изпълнението на дейностите са използвани специални техники за консервация и реставрация, които спомагат за максимално запазване на автентичността на обектите в комплекса и резервата. Материалите използвани при консервационните и реставрационни дейности се доближават по произход до оригиналните. Всички дейности по проекта са извършени от местни специалисти. Предприемат се действия за намаляване нивото на шум в резервата. Редовно се провеждат озеленителни инициативи и почистване.

С цел опазване и защита на заобикалящата среда е изготвен План за управление на резервата, който е съобразен с международните конвенции и харти в областта на опазване на природното и културното наследство. Всички дейности са реализирани с цел да се подобри и оформи цялостно уникалната крайбрежна морска ивица и резервата, с многобройните паметници на културата, както и да се развият старите и нови туристически маршрути. Цели се създаване нова модерна визия на Созопол, която успешно съчетава предлаганите от общината възможности за: морски, развлекателен, културно-исторически, поклоннически, еко и ловен туризъм. Благодарение на изключителната активност на местната власт, градът се превърна в международен фестивален център и международен център за конгресни прояви.

Създаването на Архитектурно-исторически комплекс с музейна сбирка „Южна крепостна стена и кула”, който всяка година приема между 17 и 20 хиляди посетители, е добър пример за бизнес модел изграждащ икономическа стабилност.  От откриването си до момента комплексът е посетен от близо 200 хиляди туристи от цял свят.

                

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови