100 млн. лева сме потрошили за реклама на туризма

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна
 

Ангелкова препоръчва бизнеса да се рекламира сам 

 

Министерството на туризма иска 14 милиона лева за национална реклама за следващата година.  Това съобщи ресорният министър Николина Ангелкова, която участва в среща с представители на местната власт, националните курорти и туристическия бранш в Северното Черноморие.

Самата Ангелкова уточни, че увеличението, което иска министерството, е почти тройно. Предвидените в тазгодишния бюджет средства за национална реклама са 5 милиона лева. Водещият аргумент е, че през тази година очаквано най-големият спад на туристи ще е от руския и украинския пазар. По думите на министъра към момента средно този спад е около 20 процента.

Ангелкова каза, че за да бъдат осигурени повече средства за реклама, е необходимо всички да бъдат убедени, че това е правилното решение. По думите на министъра по тази причина националната програма за реклама за следващата година се обсъжда сега.

Всяка година държавният бюджет отпускат милиони левове за изработване на рекламни телевизионни клипове, сайтове и брандирани продукти за популяризиране на българските курорти най-вече в чужди специализирани издания и световни телевизии. Само за пет години от 2011 до 2015 г., държавният бюджет е похарчил за реклама на туризма близо 40 млн. лева. Отделно около 55 млн. лева е изразходваното за тази цел европейско финансиране.

В бюджета за 2014 г. по това перо бяха предвидени предвидени 14 млн. лв. През 2013 г. парите за реклама на туризма като национална субсидия бяха 8 милиона лева плюс допълнително финансиране от 20 милиона лева по оперативна програма "Регионално развитие” по различни проекти към МИЕ. През 2012 г. националната туристическа реклама глътна 23 млн. лв.  - 8 милиона държавна субсидия и 15 милиона европейски пари, а през 2011 г.  бяха 19 млн. лева - 8 от бюджета и 11 от евросредствата.

До момента няма анализ каква е постигнатата възвращаемост на тези инвестиции - т.е. колко повече туристи и от кои държави доказано са привлечени чрез продуктите на националната реклама. Напротив, всички данни показват, че потокът на чужестранните туристи намалява почти пропорционално на похарчените пари за реклама,пише iNews.bg.

Затова остава усещането, че твърде много  средства потъват някъде без реална полза нито за страната, нито за туристическия бранш.

Достатъчно  е да се припомни смешното туристическо лого, което някои оприличаваха на баница, други на палачинка, а трети на "яце на очи", за чиято изработка обаче бяха платени 1.65 млн. лв. След което се оказа, че е изплагиатствано от бранда на Киргизстан, направен от 19-годишен дизайнер за 500 евро.

Вярно е, че туризмът е важен сектор за България -  при 9 процента дял на туризма в БВП на Европа, за България той е около 14 процента.

Оправдано ли е обаче държавата да харчи публичните пари, за да рекламира един изцяло частен бизнес? И то бизнес, който макар и да изпитва известни затруднения, има значителни постъпления - над 3,7 млрд. лева през 2013 г. и над 1 млрд. лева за миналата година. Този бизнес със сигурност би могъл да отдели определен процент, за да се рекламира в чужбина. И ефектът твърде вероятно ще бъде по-добър, защото когато частният бизнес харчи собствените си пари, внимава как, къде и за какво ги дава. 

А държавата нека се занимава с това, което й е работата - да има адекватна политика, така че да създава добър имидж на страната сред останалия свят. Във вътрешен план това означава сигурност, предвидимост и спазване на правилата от всички. Навън - политика на адекватност, принципност и толерантност. Защото големият проблем с отлива на руснаците не заради малко реклама, а до голяма степен заради непремерени изказвания на български политици и взимането на страна в конфликта с Украйна, който със сигурност не е наша работа.

 

 

 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови