Глинен питос с гигантски размери откриха археолозите по време на спасителните разкопки, които се извършват вече няколко месеца в рамките на строителството на Водния цикъл на курортния град. Глиненият съд е много добре запазен, а керамична тръба, която е монтирана на 50 см. от основата му,
дава основание на ръководителя на разкопките Явор Иванов от от НАИМ-БАН да предположи, че това е античен писоар, който е бил свързан с канализацията на древна Аполония. При последните разкопки са открити и части от канализацията на Аполония и древна ВиК система, която датира от 4 в. пр.н.е.
Участъкът, който в момента проучват археолозите е некропол, чийто първи погребения датират от 5 в. пр.н.е., а последните открити гробове са от средата на 19 век. Сред уникалната керамика, която е била част от погребалния ритуал на древните аполонийци, са намерени уникални артефакти, сред които чернофигурен съд с изображение на жена, която пече хляб. „Подобна керамика има само една и тя е в Лувъра” – заяви за burgasdream.com Явор Иванов. Чернофигурната керамика е сред най- ценните експонати в цял свят, заради малкото открити екземпляри и датировка, която е на повече от 28-29 века.