Бургаското отделение за долекуване се клонира в Несебър и Приморско

Отделението за долекуване и продължително лечение на МБАЛ Бургас навърши една година. То е единствено по рода си в цялата Бургаска област и бе открито на 8 март миналата година.

Отделението  се намира на десетия етаж в стария корпус. Само тук пациентите имат възможност да продължат лечението си, когато клиничната пътека е изчерпана, то не се покрива от Здравната каса или по желание. Денонощно те са под лекарско наблюдение, могат да ползват консултации със специалисти от всички отделения на болницата – повече от 30 специалности, физиотерапия, рехабилитация, барокамера, хотелски условия и непрекъснато посещение от близки. 

 

Подобни случаи са чести – много пациенти след неврохирургични и ортопедични операции, с неврологични диагнози, все още не могат да се обслужват сами. В същото време клиничната пътека е изтекла. Пациентът трябва да бъде изписан, а да се прибере вкъщи той не може, защото още не се излекувал окончателно. Точно тук е ролята на отделенията за долекуване. В Европа процентът на леглата за долекуване е повече от 50%, докато в България по-голямата част от леглата в болниците са за активно лечение и това е една от причините за недостига на средства в здравеопазването, убедени са лекарите в Отделението за долекуване.

 

 

 

 „За тази година се доказа крайната необходимост, която жителите на Бургас и региона имаха от звено като нашето. Уникалното е поливалетността – само тук пациентът има достъп до всички специалисти на МБАЛ Бургас, което е огромен ресурс и го няма никъде другаде. Ако се наложи ортопед – вика се ортопед, ако се наложи невролог – той е на разположение в болницата. Отделението е много търсено, затова планираме и да открием филиали в Несебър и Приморско”, каза началникът му д-р Георги Матев. В момента се водят преговори с кметовете на двете общини за осигуряване на подходящи помещения.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови