Община Бургас ще отбележи Националния информационен ден на осиновяването.
За втори път в България ще бъде отбелязан Национален информационен ден на осиновяването по инициатива на Българска асоциация Осиновени и Осиновители - БАОО и Национална мрежа за деца. Организирането на такъв ден е едно колективно усилие на специалистите, ангажирани с проблема, и на семействата, осиновили деца, подкрепяни от граждани, неправителствени организации, представители на местната власт, на бизнеса, на медиите. Ключовите цели и през 2015 г. ще са в този ден да се обърне общественото внимание към темата за осиновяването и предизвикателствата, съпътстващи процеса; да се помогне за подобряване на имиджа на осиновяването и правенето на стъпки за неговото разясняване и улесняване; да се информират всички заинтересовани лица за възможностите да получат професионална помощ и подкрепа при предприемането на такава важна стъпка.
Център за обществена подкрепа – Община Бургас се присъединява към отбелязването на Националния информационен ден за осиновяването. Съвместно с Отдел „Закрила на детето“ Бургас, на 29.09.2015 г. в гр. Бургас, на ул. „Дрин“ №9 ще се проведе Ден на отворените врати за осиновяването. Очакваме ви в ЦОП.
Програмата включва: 1) Прожекция на информационен филм – осиновяването и дискусия с модератори Н.Вълкова – главен социален работник ОЗД; М.Стоянова – социален работник ЦОП:
10.00 – 11.00 часа - прожекция на филм
11.00 – 12.00 часа дискусия по актуални за участниците въпроси /процедура, документация, срокове, обучение, допълнителна информация, съпътстващи услуги и др. / ;
2) Възможност за безплатна консултация на осиновители, кандидат осиновители и осиновени деца със специалисти на ЦОП и ОЗД /в рамките на целия работен ден от 8,30 до 17,00 часа. Консултанти: Н.Вълкова – главен социален работник ОЗД, М.Стоянова – социален работник ЦОП, Д.Пеева- психолог ЦОП, Р. Вардева – психолог ЦОП; 3) Приказно ателие за деца от 7 до 12 г., които са осиновени. От 15.00 до 17.00 часа с водещ Д.Пеева – психолог. Работата с приказки дава възможност на децата за преработка на вътрешни конфликти. Чрез приказката те успяват да символизират, да се идентифицират с героя и заедно с него да преодоляват препятствия, експериментират, учат се да разграничават добро и лошо, усвояват различни модели на поведение и т.н. Приказният свят помага на подрастващите да преживеят разнообразен спектър от емоции – радост, тъга, ревност, омраза, страх, разочарование, щастие и др. Работата с приказки подпомага децата по-лесно да придобият увереност и знание за справяне с ограничения, правила, загуби и липси.