Рядък вид чапла се появи в Атанасовското езеро

Рядката за страната рифова чапла (Egretta gularis) бе забелязана от консервационния експерт на проект "Солта на живота" Спас Узунов по време на поставяне на фотокапани като част от проучването за натиска от чакали и други хищници върху гнездовите колонии в поддържан резерват „Атанасовско езеро“.

Това е трето наблюдение за вида в България и второ в Атанасовско езеро, след 2013 г. (първото наблюдение за страната е в местността Пода, отново близо до Бургас). Установи се, че вероятно същата птица е наблюдавана по-рано през седмицата и от орнитолога Даниел Митев в езерото.

Рифовата чапла е тропически вид, разпространен предимно в района на Червено море и Персийския залив. Достига на изток до Индия и Шри Ланка, а на запад - до Мавритания и Габон. Малка колония гнезди в Южна Испания, а единични птици достигат Карибите, Северна и Южна Америка. Храни се с дребни риби от семейства селдови, хамсиеви и попчета.

Наблюдението на рифова чапла, заедно с чудесните новини за завръщането в Атанасовско езеро на кавказкото попче (Knipowitschia caucasica), след почти пълното му изчезване през миналата година, още веднъж потвърждават високата консервационна и природна стойност на Атанасовско езеро, заслужили му титлата за най-богатото на птици място в България.

Проучванията в Атанасовско езеро се извършват в рамките на проекта на Българска фондация Биоразнообразие „Солта на живота“, финансиран от програма LIFE+ на Европейската комисия.  

Добавете коментар


Защитен код
Обнови