Пчелите продължават да умират от пръсканията на посевите с химикали
Тази година е била по-добра за пчеларите за разлика от предните, защото нямаше проливни дъждове, които миналата година са съсипали продукцията най-вече за Странджанския регион. Това обясни Ботьо Ботев, председател на Областния съюз на пчеларите – Бургас, цитиран от Фокус.
Медът се дели на два вида по произход- от цветята и от листа на дърветата. При определени температурни условия за Странджанския район, листата на широколистните дървета отделят сладък сок наречен мана, затова медът бива манов и цветен или нектарен, а цветята в полето отделят сладък сок наречен нектар.
Тази година е била добра за пчеларите, за разлика от предходните две, когато валя незапомнен дъжд и сока, който са отделяли листата е измит от валежите.
Ето какво каза Ботьо Ботев:
Затова две години нямаше грам манов мед, за разлика от сега, когато е в изобилие. За полските райони годината е сравнително добра, само че ние имаме други проблеми. Не можем да се преборим с човешкото недомислие.
Добивът е добър там където има сериозно отношение на ръководството - кметствата, хората, които отговарят за районите, защото химизацията води до много сериозни последици. Едно пръскане ни съсипва. Добивите зависят от човешкото отношение, най-вече химизацията, тя не е виновна без нея не може, защото културите страдат от хиляди болести, въпроса е да се спазва законодателството. Трябва да подчертая, че има Наредба 15 издадена от Министерството на земеделието, която защитава сериозно пчеларството, но няма кой да я спазва.
Като напръскат с отрова, кой ще умре първо, разбира се пчелите. Масова смъртност имаше. Някой казаха, че се дължи на „синдром на празния кошер”- няма такова нещо! Има човешко недомислие.