Изнервят ги опашките на ГКПП "Капитан Андреево – Капъкуле”,ГКПП "Дунав мост 2” – "Видин-Калафат” и КПП "Кулата-Промахон”.
Родни тираджии плашат с мащабни протести, ако в най-скоро време компетентните държавни органи не решат проблема с огромните опашки по граничните пунктове. Това става ясно от декларация на Съюза на международните превозвачи. Според нея през последните няколко месеца проблемът става нетърпим, тъй като почти ежедневно нашите ТИР-ове са принудени да чака с часове и дори дни на определени ГКПП-та, за да влязат или излязат от страната, включително и по граници с държави от ЕС. Освен, че така се трупат големи финансови загуби за транспортните фирми, които не изпълняват навреме курсовете и плащат неустойки, условията, при които шофьорите са принудени да чакат, са изключително лоши, заради което те вече отказват да поемат курсове в определени посоки.
За всички проблеми от Съюза на международните превозвачи неколкократно са алармирали Агенция "Митници”, Министерство на финансите на Република България и Главна дирекция "Гранична полиция”, включително и премиера Бойко Борисов, но за момента решение на проблема няма. Именно заради това, ако държавата не вземе спешни мерки и не разреши проблемите по ГКПП-тата, ТИР-овете ще преминат към ефективни протести.
Ето и текста на цялата декларация на Съюза на международните превозвачи:
ДЕКЛАРАЦИЯ
от Съюза на международните превозвачи
Относно: Обстановката по ГКПП на Република България
Обръщаме се към Вас по повод на наблюдаваната от няколко месеца изключително напрегната обстановка по граничните контролно-пропускателните пунктове на Република България.
Налице е значителното увеличение на колоните от чакащи товарни автомобили както на вход, така и на изход на ГКПП на Република България.
Най-дълги колони от чакащи да преминат границите автомобили се наблюдават на българо-турската граница при ГКПП "Капитан Андреево – Капъкуле”, на българо-румънската граница при ГКПП "Дунав мост 2” – "Видин-Калафат”, както и на българо-гръцката граница при ГКПП "Кулата-Промахон”.
Съюзът на международните превозвачи, като най-представителната транспортна браншова организация на територията на Република България, защитава правата и законните интереси на българските превозвачи, упражняващи дейност по международен автомобилен превоз на товари и осигуряващи сериозна част от брутния вътрешен продукт на страната.
В това си качество, Съюзът няколкократно се е обръщал към компетентните органи, а именно Агенция "Митници”, Министерство на финансите на Република България и Главна дирекция "Гранична полиция”, за предприемане на съответните действия за справяне с проблема.
За така създалата се ситуация е информиран и Министър-председателят на Република България г-н Бойко Борисов, както и съответните ресорни министри.
Съюзът съзнава и взема предвид условията на напрежение, в които работят служителите на граничните контролно-пропускателни пунктове във връзка с нарастването на бежанската вълна по границите на Република България.
Независимо от това обаче, следва да бъдат отчетени влошените условия на живот за водачите на товарни автомобили, които прекарват около 50-60 часа в чакане да преминат границата и които все по-често отказват да поемат курсове към съседните ни държави, както и значителните финансови загуби от неустойки по договори за доставка, които българските превозвачи са принудени да търпят.
Накратко, у транспортния бранш в Република България, който винаги се е стремял към диалогичност, откритост и честност в отношенията с държавните институции, се формира убеждението, че органите на "Гранична полиция” и Агенция "Митници” с действията си показват нежелание за увеличаване на пропускателната способност по пунктовете.
Уведомяваме Ви, че при липса на незабавна реакция от страна на компетентните органи, Съюзът на международните превозвачи ще предприеме конкретни мерки за справяне с така създадената ситуация, включително и чрез организиране на протестни действия.