Очакваме изкупната цена на меда да се покачи още. Това каза съобщи Ботьо Ботев, председател на Областния съюз на пчеларите в Бургас,
цитиран от Фокус. Поради изкупната цена медът стои при производителите си и той не е в резервни стойности, а в тонове. „Пчеларството много се разрасна, но търсенето е малко, затова остава много неразпродаден мед.
Въпреки това браншът получава субсидия и това мотивира младите хора да се преориентират към пчеларството. Регистрираните земеделски производители получават 11 лева на пчелно семейство, което е прецедент за тази област и по този начин на 100 кошера се усвояват 1000 лева, което е достатъчна помощ за стартиране на младите предприемачи, ориентирани към пчеларството“, каза Ботьо Ботев.
Той уточни, че Бургаска област е силен район в производството на мед, като най-благодатната община за бранша е Карнобат. В тази връзка Ботьо Ботев добави, че всяка година в Плевен и в Пловдив се организира Международно изложение по пчеларството, на което се събират представители на много държави, като се разискват проблемите в бранша се оказва, че всички страни имат едни и същи спънки.
„Потребители и производителите трябва да бъдат информирани, затова както ние, така и другите организации, производители, посредници и отговорни лица, с които поддържаме постоянен контакт, се стараем да работим по проблемите на пчеларството“, допълни председателят на Областния съюз на пчеларите в Бургас Ботьо Ботев.