През 2018 г. България и Румъния ще могат да уловят с 32% повече калкан от разрешеното през 2017 г. Това съобщават от Министерството на земеделието след провеждането на 41-та сесия на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море.
В рамките на събитието са обсъдени предложения за приемане на мерки за опазване, управление и контрол на ключови морски запаси в Средиземно и Черно море.
През тази година квотата за двете страни общо е 86.4 тона, а през следващата се вдига на 114 тона, което е увеличение от 32%.
Досега България имаше право на 43.2 тона, а сега – от 1 януари 2018 г. – на 57 тона. Това е условно, защото квотата е обща за двете държави и важи до изчерпването й.
От 10 години насам това е първото увеличение на квотата за улов на калкан. За пръв път тя бе въведена през 2007 г. – 100 тона за България и Румъния, после падна на 90 т и на 86.4 т. За миналата година ЕК се опита да въведе нулева квота, но не успя.
През цялото време обаче има рибари, които не спазват забраната след изчерпването на квотата и продължават улова на калкан.
От изключително значение за България е Препоръката за многогодишен план за управление на риболова на калкан в Черно море, с която се определят мерки за опазване на вида в Черно море и количествени ограничения за улова му от страните в региона (България, Румъния, Турция, Русия, Украйна и Грузия), посочват от ведомството.
Текст и снимка burgasdream.com