Вижте лидерите сред малките и средни предприятия за 2017 г.

На първо място е фирма за системи за закотвяне на плаващи съоръжения на различни дълбочини

Въпреки все още лошата среда за бизнес и проблемите с липсата на достатъчно квалифицирани кадри, българската икономика има променен облик. Със сигурност резултатите щяха да бъдат още по-видими, ако не беше глобалната криза, която се отрази тежко на бизнеса.

Ситуацията обаче се променя през последните две години – икономическият растеж продължава да нараства, безработицата намалява, заетостта се увеличава, износът на стоки е рекорден.

И голямата заслуга за положителната промяна е на малкия и средния бизнес. Освен че МСП са 99% от всички компании, те осигуряват две трети от произведената добавена стойност и над три четвърти от работните места.

Годишната класация "Гепард" на "Капитал" за най-динамичните малки и средни предприятия в България през 2016 г. показва, че приходите на компаниите в нея са се увеличили с 30% за една година. В нея влизат растящи малки и средни бизнеси, които постигат по-добри резултати. "Гепард" изследва динамиката на развитието им през миналата година, а основният показател е ръстът на приходите.

По-малко компании в класацията

За разлика от предишните две класации сега в "Гепард" влизат по-малко малки и средни предприятия – 1409 с близо 86 хил. души персонал, или с около 150 компании под броя от тази за 2015 г. Най-динамичните МСП са реализирали през миналата година приходи за 16.9 млрд. лв., което е 17.9% от брутния вътрешен продукт за 2016 г., който нарасна до 94.13 млрд. лв.

Нетната печалба на участниците е почти 1.14 млрд. лв., а активите им – 11.7 млрд. лв. В топ 10 попадат компании от седем сектора, най-много от строителството - три. От първите десет шест компании са базирани в София и по една в другите водещи региони – Пловдив, Варна, Бургас, както и една в Благоевград. Тази малка извадка точно отразява и голямата картина - София остава и дълго време ще продължи да бъде безспорният бизнес център на страната. А южната икономическа ос София – Пловдив – Стара Загора – Бургас е далеч напред пред всички останали части на страната. На север Варна няма конкуренти. Въпреки че бизнесът в Плевен, Русе и Велико Търново изглежда, че се възстановява, очевадната разлика между икономиката на северната и южната част на страната дълго време ще продължи. И дори доизграждането на магистрала "Хемус" да приключи след десетина години, това трудно ще се промени.

Търговската дейност – на едро и дребно, е най-предпочитаната дейност за МСП. Малко над една четвърт от приходите се падат на компаниите в търговията на едро, а още над 11% на тази на дребно. Секторът с най-малко приходи е на горивата, следван от производителите на облекло и текстил и други производства.

Нестандартен лидер

Лидер в класацията е компанията "Дийп дайв системс", която е специализирана в изготвянето на цялостна концепция за системи за закотвяне на плаващи съоръжения на различни дълбочини. Дружеството е създадено през 2009 г. и за този период е реализирало проекти за яхтени пристанища в страната – марина Балчик с над 60 места; първото яхтено пристанище в Созопол, разполагащо с 330 места на осем плаващи понтона за плавателни съдове до 25 метра; участва и в изграждането на първото рибарско пристанище в България – в Сарафово, и в създаването на първия изкуствен подводен риф в акваторията на българското Черноморие.

През миналата година приходите му са нараснали близо 7 пъти и са достигнали почти 5.5 млн. лв. В основата на отличното представяне на фирмата, собственост на Росен Желязков, е участието в световноизвестния проект The Floaitng Piers ("Плаващите кейове") на Христо Явашев-Кристо на езерото Изео в Италия. Подготовката е отнела близо две години, а българската компания е основният изпълнител. В продължение на 16 дни, в периода 18 юни - 3 юли 2016 г., "Плаващите кейове" са посетени от над 1 млн. души.

Първи подгласник на победителя е производителят на патешки дроб "Ависпал", която работи от над 20 години и пласира продукцията си в редица страни от ЕС. Компанията е реализирала сериозен ръст на приходите за една година – от 2.63 млн. лв. през 2015 г. до 15.13 млн. лв. през миналата. Българските производители на птици успяха да се възползват от ограниченията, които наложи Франция заради случаите на птичи грип през 2015 г. Именно тази криза даде шанс на нашите компании през миналата година да запълнят празнината на пазара на този деликатес, и то след изключително тежката за тях 2015 г., когато продажбите в чужбина достигнаха петгодишно дъно.

Транспортната компания "България роуд тракинг" допълва челната тройка в "Гепард". Пловдивската компания за превоз на товари е собственост на белгийски граждани. Тя е създадена през 2013 г. и е реализирала приходи от 5.2 млн. лв. през миналата година при 0.9 млн. година по-рано.

 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови