Ще бъде изграден цех за преработка на черноморска бяла пясъчна мида в Бургас.
Това става ясно от подадената документация на инвеститора „Сий Лайф“ ООД до Регионална инспекция по околната среда и водите – Бургас.
Инвестицията попада в обхвата на Закона за опазване на околната среда и е предмет на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда.
Имотът не е в защитени територии, определени по реда на Закона за защитените територии, както и в защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (Натура 2000).
Най-близо разположената защитена зона е BG0000273 „Бургаско езеро” за опазване на дивите птици и и BG0000273 „Бургаско езеро” за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна.
Бялата пясъчна мида не се котира на родния пазар, но в средиземноморските страни са смятани за изключителен деликатес. Освен под формата на натурални блюда, бялата пясъчна мида се използва и за производството на скъпи сосове за спагети и пици, както и за подправки за морски деликатеси. Заради голямото търсене, находищата в Средиземноморието отдавна са изчерпани, а много от тях унищожени. Заради дефицита нашенските запаси от бяла мида са като истинско златно находище.
По Южното Черноморие на България се срещат два вида бяла пясъчна мида - "Донакс" и "Венус Галина". Те виреят в прибойната зона близо до плажа на дълбочина до 10-20 метра. Най-големите находища са край резиденция "Перла" в Приморско, къмпинг „Градина“, Аркутино и залива Вромос. Има ги в изобилие също до къмпинг „Каваци”, „Дюни”, шофьорския плаж, на юг от Царево, както и на юг от Синеморец – в заливите Бутамята, Липите, Листи и Силистар.
Българското законодателство не забранява улова на бяла пясъчна мида, но е строго забранено тя да се лови с дънни тралове и драгиране. За легален добив е признат само и единствено мануалният метод. На практика обаче с голи ръце за цял ден не може да се съберат повече от 3-4 килограма.
В момента на пазара има двама големи играчи – „Черноморски риболов Бургас” и „Бългериън Уайт Шелс“ ООД. Те изкупуват основно улова на бяла пясъчна мида.
Първата има производствена база в Бургас, а втората е отворила специализирана фабрика в Черноморец. Там на място мидите се пречистват, сортират и опаковат. След което още живи се изнасят зад граница с контейнери.
Цехът в Черноморец работи с капацитет от 2000 кг дневно.
Текст: meduzata.com