При улова на риба, за която има квоти, таксите поскъпват почти два пъти
Най-ниската такса за издаване на риболовен билет в България - седмичната, скача от 2 на 5 лева. Това предвижда проект на земеделското министерство за промяна на тарифите, събирани от рибната агенция, който бе пуснат за обществено обсъждане вчера.
Мотивът е, че цената на риболовния билет не е вдигана от 2010 г. и натрупаната инфлация вече не позволява на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) да покрива разходите си за издаване на този и други видове документи.
Месечният риболовен билет вече ще струва 10 лв., половингодишният - 18, а годишният - 30 лева, гласят поправките.
Заради инфлацията се коригират и редица други такси, предвидени за стопански риболов.
Излизането на риболовен кораб до 10 бруто тона в морето или река Дунав например от 100 става 120 лв., а за по-големите риболовни съдове от 300 става 400 лв.
При улова на риба, за която има квоти, таксите скачат почти два пъти, а за някои дори и повече. Например за есетрови риби, калкан и лефер от 8 таксата става 16 лв. За карагьоз, лаврак, зарган, акула и паламуд таксата от 3 става 6 лв. За сафрид и хамсия от 50 ст. става 3 лева, а за копърка - от 20 ст. на 1 лев.
Рибната агенция ще промени и таксата за безрочно разрешение за стопански риболов. Досега тя е била 20 лв. и става 30 лв.
Агенцията поддържа и регистър на лицата, които се явяват първи купувачи на прясно уловена риба. Досега те са плащали за това 20 лв., занапред таксата за вписване в регистъра става 50 лв.