Черноморско злато: Нямаме незакони кранове

Ръководството на винпрома кани медиите да се запознаят с технологията на производството

Черноморско злато АД няма митнически или данъчни нарушения, няма незаконни кранове.

Това заявиха от ръководството на винпрома, след като митничари влязоха на проверка там преди три дни. Оказа се, че инспекцията е рутинна, извършвана по планов график, а не по сигнал, както при винзавода на Миньо Стайков в Карнобат.

Ето какво съобщиха от Черноморско злато АД:

Във връзка с проверката, извършена от Агенция Митници в периода 1-3 октомври 2018 г. и отразена от медиите информация по темата, бихме искали да заявим следното:

През дългогодишната история на дружеството никога не е имало митнически и/или данъчни нарушения. През годините екипът на Черноморско злато АД е оказвал пълно съдействие на контролните органи при извършваните регулярни проверки. За последните три години дружеството е внесло над 25 млн. лева акциз и над 10 млн. лева ДДС.

Важно е да започнем с това, че в разпространен брифинг от Агенция Митници никъде не се споменават „незаконни кранове“, както бе отразено от някои медии. Считаме, че употребата на този израз води към неверни внушения за незаконна дейност.

С оглед запазване на доброто ни име, бихме искали да представим пред уважаваните от нас медии и обществеността следните факти:

Тъй като става въпрос за специфичен технологичен процес на производството, искаме да внесем повече яснота по темата. Дестилационната колона е съоръжение, което служи за производство на дестилат от грозде, а не за съхранение на готова продукция. Колоните се ползват между 2 и 3 месеца в годината, в зависимост от изкупвателната кампания на грозде. Тоест течността в тези съоръжения не е краен продукт, готов за консумация, а дестилат с алкохолно съдържание между 55 и 75%.

Всяка дестилационна колона фабрично съдържа барета с пробно кранче съгласно технологичните изисквания за работа на колоната. Както ясно е написано в официално писмо от производителя на нашите съоръжения: „Крановете на баретките на дестилационните инсталации, произведени и продадени на Черноморско злато АД, с размер ½’’ са фабрично монтирани съгласно технологичните изисквания за работа на колоната, от Бенковски Ко, София“.

За по-голяма яснота ще поясним, че функцията на баретата и контролните кранчета, е за извършване на контрол при дестилационния процес, като се отчитат алкохолния градус, температурата и вкусово-ароматните качества на произведения продукт. 

Обръщаме внимание, че технологичният процес на изваряване се настройва точно от тези показатели. Също така е редно да отбележим, че при продължително отворен кран дестилационната инсталация не може да функционира, тъй като уредът за отчитане на алкохол (спиртомер) пада на дъното на баретата и се чупи, тоест течност не може да бъде източвана в големи количества. Максималното време, без да излагаме спиртомера на риск, е около 10-15 секунди. 

Отбелязваме, че въпросните барети, чиято неразделна част са пробните кранове, присъстват на официалните технологични схеми от производителите. 

Относно пластмасовите 5-литрови туби, които бяха коментирани в медийното пространство, повтаряме, че откритата безцветна течност е промивна вода с остатъчен алкохол от измиване на съоръжение с аромат на анетол. Жълтеникавата течност е водно-алкохолна смес с лек аромат на ракия и е от промиване на инсталации. Заявяваме, че въпросните туби никога не са били скрити, а са съхранявани именно в данъчния склад.

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови