През третото тримесечие на тази година средната работна заплата общо за страната е 2275 лева и нараства с 13,8 на сто в сравнение със същото тримесечие на преходната година, но отбелязва спад от 0,9 процента спрямо второто тримесечие на настоящата.
За периода юли - септември с 1 процент намалява спрямо второто тримесечие броят на наетите по трудово и служебно правоотношение, но на годишна база се отбелязва ръст от 1,2 на сто. Данните са публикувани в ноемврийският информационен бюлетин за жизнения стандарт на Министерството на труда и социалната политика.
Средната заплата в частния сектор е 2 256 лева през третото тримесечие и е по ниска от тази в обществения сектор, където достига - 2331 лева. Най-висока средна заплата през третото тримесечие на годината се отчита в икономическа дейност "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения" – 5127 лева, като за една година ръста е с 9,8 на сто, а в държавното управление средното възнаграждение достига 2671 лева и на годишна база ръстът е 10,8 на сто.
Най ниска е средната заплата в икономическа дейност "Хотелиерство и ресторантьорство" - 1495 лева, въпреки отбелязания ръст от над 18 процента на годишна база.
По области в страната през третото тримесечие София-град е с най високата средна заплата - 3100 лева, или с 36 на сто повече от средната за страната. Областта с най ниска средна заплата е Смолян – 1524 лева, или около 67 на сто от средната за страната. Другите области с ниски заплати са Благоевград, Видин, Кюстендил, Силистра, където средно се плаща под 1600 лева.