Проблемът със съхненето на иглолистните култури е възникнал още преди 50-60 години, със залесяването на бял и черен бор извън естествения им ареал. Трябва да се търси стратегическа промяна, нови знания и адаптивен подход. Около това се обединиха експерти-лесовъди по време на посещение на лесопарк Минерални бани до Бургас.
През есента на 2016 г. и пролетта на 2017 г. е установено интензивно съхнене на иглолистните култури от черен бор в землищата на Банево, Брястовец и Изворище.
„Първите залесявания са били преди 50-60 години, а след това през 70-те и 80-те години на миналия век, като са били извършвани след големи сечи. По ерозиралите терени са залесявани черен и бял бор, зелена дугласка. Те са изпълнили своята роля. Сега има мъртва горска постилка, която спира процесите на ерозията“, обясни директорът на РДГ-Бургас инж. Венелин Радков.
Така или иначе, тези борове не са на мястото си, те искат над 500-600 м надморска височина, а тук тя е от 0 до 300 м. Видовете, които искат влага загиват и на тяхно място се настаняват ксерофити, допълни Радков.
Той предупреди, че от тук нататък гражданите ще виждат оголени райони и камиони с дървесина.
Съхненето на боровете се причинява най-вече от гъбата Sphaeropsis sapinea. За да се спасят здравите дървета, трябва да се изсегат петната със засегнати и да се навлезе още 20-30 метра в незасегнатите, за да се спре разпространението на спорите, заяви Венелин радков.
„Това, което не са сторили лесовъдите, природата го прави. Борът има целогодишна вегетация, а широколистните имат период на покой, през който почвата се зарежда с влага. Борът помпи влагата целогодишно“, обясни инж. Георги Ербакамов от Горска семеконтролна станция Пловдив.
Около 12 000 декара са засегнатите площи в Бургаска област.
Освен гъбата Sphaeropsis sapinea, иглолистните са нападнати и от други вредители, обясниха лесовъдите.
Гъбното инфекциозно заболяване Mycosphaerella pini поврежда иглиците, като дърветата се обезлистват. Факторът, който благоприятства развитието на гъбата са влажност – дъжд, мъгла и т.н.
Големият горски градинар Blastophagus piniperda е насекомен вредител по черния бор. Той изгризва сърцевината на младите борови леторасти.
Текст, снимки и видео: Ирина Генова