Как бе изпълнен Стратегическия план за развитие на горския сектор

На 6 ноември се проведе второто заседание на работната група за извършване на последваща оценка на изпълнението на Стратегическия план за развитие на горския сектор в Република България 2014-2023 г.

В срещата се включиха представители от Министерство на земеделието и храните, Изпълнителна агенция по горите, регионалните дирекции по горите и специализираните териториални звена на агенцията, държавни институции, държавните предприятия по чл. 163 от Закона за горите и неправителствени организации.

Членовете на работната група предварително предоставиха информация по отношение изпълнението на Стратегическия план от 2021 до 2023 г., която беше обобщена с данните от мониторинга от предходния период. Направената оценка показва сравнително добра степен на изпълнение на заложените оперативни цели и дейности/поддейности от Плана.

Предстои официализирането на Окончателен доклад за приемане на последваща оценка на изпълнението на СПРГС 2014-2023 г. по оперативни цели и дейности и "Оценка на резултатите от изпълнението на СПРГСРБ 2014-2023 г., за периода от 2021-2023 г и за целия период по оперативни цели, дейности и поддейности".

Стратегическият план за развитие на горския сектор в Република България 2014-2023 г. е основният национален стратегически горски документ. Съгласно Закона за горите той определя конкретните оперативни цели и действия за изпълнение на Националната стратегия за развитие на горския сектор в Република България. Документът създава рамка за осъществяване на политиките в горския сектор за 10-годишен период. Разработен е по проект „Стратегическото планиране в българските гори – гарант за ефективно управление и устойчиво развитие“ на Изпълнителна агенция по горите по Оперативна програма "Административен капацитет" и е утвърден от Министъра на земеделието и храните на 30.07.2014 г. 

Неговото изпълнение бе насочено към: поддържането на жизнени, продуктивни и многофункционални гори; устойчив, конкурентоспособен и иновативен горски сектор; съхранено биологично разнообразие; количество и качество на водните ресурси в горските територии.