След като преди близо 13 години британците увеличиха в пъти цената на селските къщи у нас, идвайки и изкупувайки селските къщи, се оказва, че вече са забравили икономическата криза и отново се връщат у нас.
Именно те са една от причините да се наблюдава 15% ръст в продажбите на селски имоти през текущата година, отчитат от Асоциацията на българските села. Интересът им е към имоти, които са разположени в близост до културни забележителности.
Наблюдава се и засилен инвестиционен интерес в областните центрове. Купувачите са предимно фирми и предприемачи, които планират развиване на бизнес в селските райони.
Логично е след като през последната година и половина-две се наблюдава ръст в цените на жилищата и в реализирането на сделки, част от купувачите да се насочат и към селските имоти. Оказва се, че за последните 10 години цените на този тип недвижимости не бележат съществен ръст. Причината е, че по време на кризата стойността на квадратен метър падна драстично, коментират анализатори. За последната година-две обаче обезценяването значително се „стопи”.
С около 20% по-евтино в сравнение с лятото на 2007-а могат да се придобият селски къщи в областите Благоевград, Видин, Пазарджик и Смолян. В Ловеч и Пловдив спадът е с около 15%. „Шампион” по поскъпване е Велико Търново. За последните 10 години там цената на квадратен метър се е увеличила от 211 EUR на 266 EUR, или с 26%. Следва Шумен с ръст от 20% и Враца и Плевен с по 17%.
Разглеждайки цените на квадратен метър най-скъпи са къщите в област Благоевград – 501 EUR/кв.м. И преди 10 години областта е била на първо място по цена на квадратен метър, като тогава стойността е била 625 EUR/кв.м. На второ място е Пловдив с цена от 335 EUR/кв.м. Най-евтини къщи могат да се намерят в областите Ямбол, Монтана и Видин – под 150 EUR/кв.м.
Коренно различна е картината в интензивността на предлагане на селски къщи. Определено Велико Търново може да се окачестви като „меката” на този тип имоти. Както преди 10 години, така и днес, там изборът е най-голям. Към 2007-а клиентите са можели да избират измежду 1110 оферти, докато днес те са над 2300, сочат данните на сайта imot.bg. Интересна тенденция се наблюдава в област Габрово. От 561 къщи, които са се продавали през 2007-а, днес техният брой е над 1100. Двойно повече предложения има в областите Стара Загора, Пазарджик, Шумен, Враца и Хасково.
Насочването на чуждестранните инвестиции извън столицата към по-малко населените места ще накара част от местното население да се насочи към придобиването на селски къщи в близост до градовете, в които този тип клиенти живее и работи, е мнението на анализатори. Те се осланят на факта, че в народопсихологията на българина е да има освен жилище в града в който работи, и малка къща на село. През следващата година-година и половина се очаква цените на селските къщи да достигнат нивата от най-добрите години на сегмента.