Казахстан иска да е вход на българския бизнес към Централна Азия
Либия кани българските строители да я възстановят след Арабската пробет, а Казахстан иска да е вход на българския бизнес за Централна Азия.
Това стана ясно по време на срещата на българския външен министър Екатерина Захариева с колегите й от Либия и Казахстан.
Първият ни дипломат проведе среща и с външния министър на Тунис в Ню Йорк по време на 72-ата сесия на Общото събрание на ООН, съобщиха от Министерството на външните работи.
"Българските компании могат да използват Казахстан като отправна точка за навлизане в Централна Азия - регион, който представлява пазар от 500 млн. души", каза министърът на външните работи на Република Казахстан Кайрат Абдрахманов пред Захариева. Той изтъкна, че първата чужда държава, която е посетил в живота си, е именно България. През 1984 година той е бил на студентски обмен в град Вълчедръм.
Абдрахманов изтъкна, че България може да използва имиджа си от съветско време на износител на качествени зеленчуци и на производител на машини. "Все още имаме добри зеленчуци, а всеки четвърти автомобилен компонент се произвежда у нас", подкрепи думите му Захариева.
Тъй като Казахстан планира да използва изградения комплекс на ЕКСПО 2017 в Астана за център за развитие на високи технологии и стимулиране на start-up компании, министър Захариева предложи България да сподели своя опит в стимулирането на ИТ сектора. "Имаме най-много ИТ специалисти на глава от населението в Европа", заяви българският вицепремиер.
"Българският премиер Бойко Борисов бе първият европейски лидер, който посети Тунис след Арабската пролет. Отношенията с непосредствените съседи на Европейския съюз продължават да са наш приоритет и по време на Българското председателство на Съвета на ЕС", каза Захариева пред тунизийския си колега Кхмайес Джхинуаи.
Тя изтъкна, че българските туристи харесват изключително много Тунис като ваканционна дестинация и заяви, че стабилизацията на страната ще възстанови посещенията от България.
"Европейският съюз е приоритет на Тунис и 80% от търговията ни е именно с държави от тази организация", каза пък министър Джхинуаи и изрази желание да посети страната ни преди началото на Председателството, за да представи напредъкът в реформите на своето правителство.
"Подкрепяме усилията на Гасан Саламе, специалния пратеник на генералния секретар на ООН за Либия, и на неговата пътна карта за политическа стабилизация и реформи", заяви министър Захариева на срещата си с либийския първи дипломат Мохамед Таха Сиела. "Много българи са работили във вашата страна - сподели Захариева. - Време е да подновим връзките си и икономическите контакти."
Министър Таха Сиела се възползва да покани българския строителен бизнес да участва във възстановяването на страната след революцията и изтъкна, че българските строители са известни в неговата родина с качественото изпълнение и конкурентните цени.
Захариева обясни, че Либия може да се възползва от възможностите за обучение на млади специалисти в български университети и заяви, че страната ни би искала да отвори отново посолството в Триполи.