Какво е необходимо за монтаж на фотоволтаични панели

фотоволтаични елементи

Темата за захранването с енергия е сред най-актуалните. През последните години източниците на възобновяема енергия се ценят значително и интересът към тях расте.

Това създава предпоставка сред производителите да изработват различни продукти в областта. Все повече фотоволтаични конструкции биват инсталирани както за промишлени, така и за битови нужди и енергията от тях служи като допълнителен, а все по-често и като основен източник на захранване.

Какво са фотоволтаичните панели и какви са предимствата им

Фотоволтаичните панели са съоръжения, които събират слънчевата светлина и я превръщат в електрическа енергия. За да събират слънчевата светлина, те използват полупроводникови елементи. Наричат се така, поради самия фотоволтаичен ефект, който протича, благодарение на което се генерира ток.

Монтирането им е икономически изгодно решение, защото веднъж след като бъдат поставени, достъпът до генерирания ток е постоянен и също е природосъобразен избор, защото енергията, извлечена чрез слънчеви системи, се смята за чиста и възобновяема. Именно това е и причината те да бъдат толкова предпочитани и инсталирани през последните години. Благодарение на допълнителното оборудване, с което се предоставят, постоянният ток се превръща в променлив и по този начин се захранва домакинството и електроуредите.

Какви видове фотоволтаични продукти се предлагат

На пазара има няколко типа соларни панели, събрани в три основни групи според клетките от които са изградени. Това са:

  • Монокристални – те с най-висока ефективност (между 15% - 22%). Модулите на панела са направени от най-чистия силиций, извлечен след първична обработка. Високото им качество и по-малката площ, която заемат ги прави най-използвани;
  • Поликристални – подобно на монокристалните варианти, и клетките на тези са изградени от силиций, но тук веществото е минало през няколко обработки и при процеса на охлаждане, образуваните кристали са много, а не един. Ефективността им е между 13%-18%, но са по-бюджетен вариант и съотношението цена-качество е най-добро;
  • Тънкослойни – те са с най-ниско ниво на ефективност (10%-13%) и най-често са част от промишлени соларни инсталации. Създадени са като върху твърда основа е нанесен тънък слой материал, който абсорбира слънчевата енергия и да я генерира. 

Какво е необходимо за монтаж на фотоволтаични панели и как да изберем подходящите крепежни елементи

Соларна система може да се монтира на различни повърхности, като крепежните елементи се определят спрямо основата. 

Най-разпространените варианти за монтаж на такава система са върху наземна или покривна конструкция. Ако се монтира върху покрив, видът на крепежните елементи трябва да се съобрази с факта, че конструкцията постоянно ще е подложена на климатични изпитания. 

За самата стойка на соларната панелна конструкция са необходими релси и профили, още познати като крепежни елементи. Ако основата, на която ще е поставена стойката, е ламаринен или керемиден покрив, то крепежните релси са най-добрият избор. Ако не се използват релси – крепежните елементи ще са болтове с твърдо захващане, монтирани директно за покрива. 

В мерките за профил трябва да влязат и крайните и централни скоби, които се поставят по дължината на алуминиевия профил. Скобите и планките са метални крепежни елементи, чрез които фотоволтаичните панели се закрепват за държащата конструкция. Измежду всички видове крепежни части, алуминиевите и стоманените са най-предпочитани и качествени. За улеснение на клиентите има множество онлайн магазини, които предлагат такива елементи.