Кой е най-подходящият период от годината за закупуване на жилище? Отговорът на този на пръв поглед странен въпрос е – категорично да, особено ако бюджетът ви е ограничен. Купувачите на жилища имат значително по-големи шансове да намерят имоти на изгодни цени през есента и зимата.
Пролетта и лятото пък се славят като най-скъпият период за покупка на нов дом. Месеците май, юни и юли дори са се утвърдили като най-неподходящото време – тогава купувачите заплащат около 10% над пазарната стойност на имота.
През есента и зимата тенденцията е да има по-малко конкуренция на имотния пазар, отколкото в пика през пролетта и лятото, но все още има достатъчен брой имотни оферти на пазара. Цените на жилищата обикновено са най-ниски през зимата, а като най-евтин месец доминира януари.
Защо е по-евтино през зимата?
Опитните брокери разкриват, че цените на жилищата са най-ниски през зимните месеци, защото търсенето е ниско, запасите от оферти са малко и по-малко купувачи търсят жилища. Пазарът често „замръзва“ през декември, отчасти поради празниците. Януари е може би най-евтиният месец за покупка на имот, но и наличната селекция от жилища е значително по-малка.
Пролетните и летните месеци са именно най-натовареното и най-конкурентно време за закупуване на жилище. Потенциалните продавачи са по-склонни да обявят жилище за продажба през пролетта, за да „уловят“ купувачи, които искат да се настанят в новия си дом през лятото (отпускарски сезон, подходящ за преместване) или преди началото на новата учебна година (заради децата).
Пикът на цените на жилищата е през горещия сезон, особено през май, юни и юли. Освен лятната ваканция, една от причините купувачите да са по-мотивирани за огледи на имоти през пролетта и лятото са и по-дългите дни, в които хората са по-склонни да отделят време след работа.
Друго важно предимство на зимата е, че огледът на жилището през този сезон, когато има много сняг и е студено, позволява да добиете пълна представа за това какъв ще е животът вътре. Усещате ли някаква неестествена хладина, има ли функционираща система за отопление, а топлоизолация, каква е процедурата със загряването на водата?
През зимата можете нагледно да се уверите и за качеството на прозорците. Това е перфектният момент за полеви тест на водопроводната система, тавана/покрива, наличие на влага, течове и всичко останало. Посещавайки един имот през зимата (особено къща), вие ще можете да разберете неговото реално състояние.
Кои са плюсовете на лятото?
Лятото позволява по-често пътуване. За разлика от труднопроходимите пътища през зимния сезон, сухите летни магистрали благоприятстват посещението и огледа на адреса не само от местни купувачи, но и от живеещи в друго населено място клиенти.
Това важи с особена сила за курортните жилища и селските ваканционни имоти, чиито собственици разчитат предимно на купувачи сред летовниците и туристите, посетили градчето им в почивния сезон.
Освен това летният сезон е много по-удобен за транспортиране на вещи и покъщнина. Премествайки дома си през лятото, собствениците на жилището няма нужда да мислят за отоплението в камиона, пренасящ цветята им, а лятната ваканция е удобен повод децата да останат при своите баби и дядовци, за да не разсейват родителите си по време на обзавеждането на новия имот.
Друго предимство на лятото е, че това е сезонът на ремонтите. За разлика от зимата, позволяваща само смяна на вътрешния интериор, лятото благоприятства за извършването на всички видове ремонтни дейности, като смяна на покрив или дълбаене на изкоп за полагане на нови канализационни тръби.
Нещо повече – горещите дни не само ускоряват процеса на съхнене на различните строителни смеси, но и тяхната по-дълга продължителност подпомага по-бързото извършване на строителните дейности.
***
Вижте новите предложения от Дом Инфо ООД:
***
Тристаен апартамент, суперцентър
***
Двустаен апартамент, точно на Борисова градина
***
Двустаен апартамент, жк Братя Миладинови
***