С промени в Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР) Министерството на регионалното развитие и благоустройството намалява административната тежест за гражданите, бизнеса и различните институции, ползващи кадастрални услуги.
Те целят да съкратят времето, разходите и броя на взаимодействия с администрацията чрез ползване на електронни услуги от кадастрални специализирани данни и услуги от Геокартфонда.
Регламентира се и безвъзмездното предоставяне на услуги на административните и съдебните органи, лицата с публични функции и организациите, предоставящи обществени услуги. За целта ведомството изготви законопроект, който е публикуван за обществено обсъждане в Портала за обществени консултации и интернет страницата на министерството.
С промените се създава правна основа за оптимизиране и развитие на информационната система на кадастъра, чрез внедряване на функционалности, с които да бъдат усъвършенствани работните процеси при поддържане на кадастралната карта и кадастралните регистри (КККР) в актуално състояние и при предоставяне на услуги от Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
По този начин гражданите и организациите ще спрат да бъдат „куриери“ на документи между административните органи, като им се спести време и финансови средства както за издаването на документа, така и за транспортни разходи, в случаите, в които трябва да пътуват до областния център, в който се намират гишетата на службите по геодезия, картография и кадастър (СГКК), за да заявят и да получат необходимия документ.
За крайните потребители няма да има финансова тежест за заплащане на държавни такси за документите, издавани от АГКК, тъй като те ще бъдат предоставяни на органите, на които са необходими, по служебен път, безвъзмездно.
Така изцяло се променя моделът на предоставяне на административни услуги, като водещ става електронният документ. Различните администрации, съдебните органи, лицата с публични функции и организациите, предоставящи обществени услуги, вече няма да изискват от гражданите и бизнеса скици на имотите и други хартиени документи. Те вече ще бъдат предоставяни от АГКК по електронен път.
При поискване те ще могат да се разпечатват на хартиен носител. Издаваните от АГКК електронни документи ще имат код, чрез който всеки, разполагащ с този код, ще може да извършва проверка в информационната система на кадастъра за наличието и валидността на документа. При заявяване на административни услуги заявителите задължително следва да се идентифицират, като в случаите на заявяване на услуги по електронен път идентифицирането ще се извършва по реда на Закона за електронното управление.
Изрично се регламентира, че когато извършват административно обслужване на потребителите с кадастрални услуги, оправомощените лица – служители на ОСЗ и на общинските администрации, както и правоспособните лица по кадастър - имат правомощието да разпечатат на хартиен носител получените електронни документи от информационната система на кадастъра, и да удостоверяват от името на АГКК идентичността на съдържанието на електронния документ с разпечатаното копие на хартиения носител.
С промените в закона се прави редакционна поправка, като към документите, необходими за издаване на актове, с които се признава или се прехвърля право на собственост, или се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право върху недвижим имот, или се учредява ипотека, се добавя схема-проект.
С цел защита правата на собствениците, се въвежда изискването при започване на административно производство по изменение на кадастралната карта и кадастралните регистри, заинтересуваните лица да бъдат уведомявани по реда на АПК.
Друга част от промените в закона предвиждат централизирано разпределение на услугите, чрез инструменти на информационната система, която ще следи за равномерно натоварване на служителите на АГКК в цялата страна. Поддържането на КККР в актуално състояние ще се извършва от служител на СГКК, независимо от местонахождението на имота, предмет на изменение. Така например служител в Смолян ще може да обработва заявка на потребител от Видин.
Така се очаква повишаване удовлетвореността на потребителите на кадастрални услуги, уеднаквяване практиката на всички СГКК при провеждане на процедурите по изменение на кадастралната карта и кадастралните регистри, както и създаване на условия за намаляване на забавеното изпълнение на необходимите изменения.
Предлагат се и други по-съществени промени, като например закриване на изнесените работни места на кадастъра за административно обслужване в различни районни и съдебни администрации.
Чрез дигитализацията на услугите вече няма да има нужда от физическо лице и така ще се оптимизира недостатъчния състав на службите и ще се пестят бюджетни средства. Регламентира се и изискуемият двегодишен стаж за придобиване на правоспособност по кадастър, който ще започва да се брои след датата на дипломирането на кандидата. Предлага се още да отпадне изискването за членство в Камарата на инженерите по геодезия по постоянен адрес.
Премахва нормативното изискване кадастралната карта и кадастралните регистри при създаването им да се изчертават на полиестерна недеформируема материя. Кадастралната карта и кадастралните регистри се създават, поддържат и съхраняват в цифров вид, чрез средствата на информационната система.
Поради непрекъснатата актуализация на данните, съдържащи се в КККР, много скоро след изчертаването на полиестерната недеформируема материя те губят актуалността си. Изчертаването не е необходимо и води до разходи на средства за създаване и съхраняване на разпечатката.
***
Вижте новите предложения от Дом Инфо ООД:
***
БЕЗ КОМИСИОН. Двустаен апартамент, акт 15
***
Просторен 3-стаен, обзаведен апартамент
***
3-етажна къща близо до морето
***
За огледи тел. 0895 625 505
Дом Инфо
Как се продава ипотекиран имот?