ПРОДЪЛЖЕНИЕ
Пазарът на недвижими имоти в България "замръзна" на миналогодишните равнища, каза в интервю за БТА Александър Бочев, председател на Управителния съвет на Националното сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ),
който бе потърсен за коментар по повод последните данни на Агенцията по вписванията за броя на сключените сделки през третото тримесечие в страната и във връзка с предстоящия на 30 октомври Ден на брокерите и агентите на недвижими имоти.
Сезонът на отпуските и ваканционните имоти
Обратно на застиналата обща картина на пазара на недвижими имоти, ваканционното тримесечие раздвижи традиционно пазарите във Варна и в Бургас.
През второто тримесечие на тази година прямо същото на 2023 г. във Варна продажбите са се повишили с малко над 4 процента, докато в Бургас бе отчетен абсолютен рекорд спрямо останалите големи градове с покачване от 43 процента на продажбите на недвижими имоти, посочи експертът.
За третото тримесечие обаче във Варна е отчетен лек спад на продажбите спрямо същия период на миналата година - 0,6 на сто, а положителната тенденция за Бургас продължава с ново покачване от 19,11 на сто, което, разглеждайки четирите големи града, нарежда Бургас на водещо място, посочи Бочев и даде за пример ръстовете на продажби в Пловдив и София, които са 12-13 процента.
Според експерта е очевидно, че интересът към ваканционните имоти в годините след КОВИД-19 се засили, с което частично стана компенсиране на отлива на доста чуждестранни инвеститори от пазара и в момента такива имоти се търсят основно от българи.
Според председателя на НСНИ ръст на цените се наблюдава в районите около Несебър и в града, но има и места, където цените на ваканционните имоти са без промяна години наред заради презастрояването, недотам добрата поддръжка на сградния фон, както и заради факта, че много от имотите, купени от руски граждани в затворените комплекси, в момента не могат да се използват рентабилно.
Някои от тях спряха да плащат такси за поддръжка, някои намалиха плащането им, което допринесе за проблеми при поддръжката на тези затворени комплекти, каза Бочев. Но като цяло, според председателя на НСНИ, ваканционните имоти не правят изключение от общата тенденция на покачване на цените на жилищата в страната.
Кой купува жилище в България
По традиция купувачите в страната са платежоспособни българи на средна възраст около 35-40 години, достатъчно млади, за да могат да получат и кредитиране за по-дълъг период от 30 години. Това са хора, които вече са изградили кариерата си, те са със сигурни доходи, могат да обслужват заемите си, някои от тях вече са и с натрупани спестявания, с които могат да си позволят да купят желания имот с лични средства.
Промяна на профила на купувача не бих казал, че има, но вероятно след последните промени, които бяха наложени от БНБ, може би от пазара биха се оттеглили хората с най-ниските доходи, които са имали намерение да купуват жилища или някакъв друг имот, посочи председателят на НСНИ, но допълни, че за тази група не е изключено и пренасочване на интереса към по-бюджетни и малки имоти в по-евтини квартали.
Денят на брокера
Според председателя на НСНИ делът на хората, които ползват брокерска услуга при покупко-продажба на жилищен имот в България, се увеличава от посочените преди няколко години от Сдружението около 35 на сто. Аз лично смятам, че вече процентът е малко по-висок.
Това, което би накарало хората да ползват повече брокерските услуги, което би довело до повече успешни сделки, е да подобрим имиджа на професията и да станем все по-полезни на клиентите си, което преминава през много обучения, коментира председателят на НСНИ.
Регламентацията на бранша, за която секторът от години настоява, също е важен елемент за повишаването на дела на сделките с недвижими имоти, сключени през посредничеството на брокер. Това ще позволи да има задължителен регистър, в който всички агенции за недвижими имоти и брокери ще бъдат вписани, а потребителят на тези услуги ще може да се ориентира за компетентността на фирмите.
Няма точна статистика колко са агенциите за недвижими имоти в страната, но по груби разчети те най-вероятно са около 3500, с появата на регистъра вече ще е ясен този пазар и професията ще се изсветли, смята Бочев. Той изтъкна, че членовете на НСНИ през последните години стават повече и към момента техният брой вече е около 370. Това са водещите агенции за недвижими имоти на пазара и в тях работят над 2500 професионални брокери, допълни председателят на НСНИ.
***
Вижте новите предложения от Дом Инфо ООД:
***
БЕЗ КОМИСИОН. Двустаен апартамент, акт 15
***
Просторен 3-стаен, обзаведен апартамент
***
Голям 3-стаен, апартамент с отделна кухня
***
Мансарден 3-стаен, апартамент с асансьор
***
3-етажна къща близо до морето
***
За огледи тел. 0895 625 505
Дом Инфо
Как се продава ипотекиран имот?