Жилищата ще поскъпнат до 15% през 2025 г. заради административно бездействие

Последни данни на НСИ показват повишаване на показателя за бизнес климата, но строителната активност се очаква да влезе в застой. Това се дължи на бездействието на администрацията, която не изпълнява функциите си за одобряване на проекти и издаване на разрешения от близо 6 месеца.

А резултатите от това скоро ще са видими. Липсата на желание за поемане на отговорност в общинската администрация води до тези проблеми, а потърпевши са гражданите, това коментира инж. Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи, в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков. 

Тези фактори водят до намалено предлагане на жилищния пазар и съответно до повишаване на цените. Гостът обясни, че строителните предприемачи биха посрещнали голямото търсене в сектора, но административният апарат не им го позволява. По-малкото издадени разрешения ще се отрази неминуемо на цената на жилищата в големите градове и предимно в София. Според госта се очаква около 15% поскъпване на имотния продукт в столицата през 2025 г.

Жилищата са стока от първа необходимост, а гражданите винаги целят да подобрят условията си на живот, закупувайки по-добро жилище. Това се потвърждава с данните, които сочат, че имотите у нас в големите градове се изкупуват още „на зелено“. Строителите от своя страна предпочитат цените да не претърпяват толкова резки скокове, тъй като всеки устойчив бизнес цели да работи с по-нисък марж, но по-висок оборот.

„Ние сме непрекъснато в инфлационен режим. Последните години прекалено много се печата парична маса, както в САЩ, така и в Европа. Това води до инфлация и до покачване на цените, ако се покачват и заплатите на потребителите, няма нищо страшно, просто си разменяме по-голяма парична маса. За момента двете успоредно растат. С 18,5% са се качили цените на жилищата в София и със 17,5% заплатите на работещите.“

Събеседникът обясни за добри и работещи практики в различни страни по света, които могат да бъдат имплементирани и у нас, но често законотворците не гледат историческите данни и опита на останалите при формиране на регламентите. Той допълни, че като от бранша често се обръщат към администрацията със съвети как може да се подобри апарата, но рядко се вижда резултат.

Вижда се и голямо желание от управляващите за увеличение на данъчната тежест, но това винаги се отразява основно на гражданите. Тук идва и проблемът с липсата на жилищна държавна политика, а наличието на такава би задържала повече млади хора у нас, които ще могат да реализират желанието си за свой дом.

***