Трафик, секс и работа - рисковете за бягащите украинки! 

Рискът от трафик на украинки, бягащи от войната, е голям и е необходимо да сме бдителни. Как стоят нещата в България… Пред ФАКТИ говори Камелия Димитрова от Фондация "Дигнита", които извършили изследване в рамките на проекта "Украинската бежанска криза.

- Г-жо Димитрова, в момента се намираме в кампанията 16 Световни дни срещу насилието жени. Вие сте изследвали трафика на украинки, бягащи от войната. Какво констатирахте?

- Ние приключихме изследването си за рисковете от трафик на украинските бежанци, а заключението е, че те са много уязвими към трафика на хора, включително и към трафика на лица с цел сексуална експлоатация.

- Какви са изводите от изследването и на какво се натъкнахте като проблеми…

- В изследването направихме преглед върху рисковете за трафик в Европа, но поставихме акцент за случващото се в България. В рамките на изследването говорихме с експерти, проведохме интервюта с доброволци, имахме и фокус група с представители на държавните институции. 

Това, което установихме, е, че има три етапа, при които украинките, бягащи от войната, могат да попаднат ситуация на трафик. Първо говорим за самото транспортиране. Когато те пристигат на граница – на страни като България, Полша или Румъния, съществува риск да им бъде предложен транспорт към населено място, който да се извърши от недобронамерени лица, които се представят за доброволци и предлагат транспортиране. 

Имаме примери от полската граница за оферти от съмнителни лица за превоз до Швейцария или в рамките на страната, в която влизат. Но вече има регистри от страна на властите в страните за попадането на потенциални трафиканти. Подобни случаи са известни и от румънската граница. Като втори етап, в който украинките попадат в рисков трафик, можем да говорим по отношение настаняването. 

В България имаше обяви за настаняване, които бяха насочени към млади украинки, не обвързани, без деца и т.н. Това ни навежда на мисълта, че може да има някаква форма за злоупотреба, за насилие и т.н. Именно заради това редица държава, сред които е и Белгия, въведоха регистри за всички лица, които приютяват украински бежанци. 

Просто хората, даващи подслон на бежанци, минат през проверка и са известни на властите. В третия етап на риска говорим за трудова заетост и експлоатация. Нашето изследване бе проведено през лятото и констатирахме случаи на злоупотреба с жените. Става въпрос за хотелиери, които се изисквали от украинките извънреден и нерегламентиран труд.

- В какво се изразява това?

- Доста често е трябвало да работят като рецепционистки, миячки, но без да им се плаща. Такива случаи са докладвани и на Инспекцията по труда.

- Колко е масово това в България?

- Трудно ми е да кажа за процент, но във всички случаи такива данни има. Само за периода на изследването бяха докладвани 4-5 случая, но се предполага, че са доста повече. Имаше доказан случай, когато работодателят е задържал личните документи на украинката и е отказал да изплати полагащото ѝ се възнаграждение. 

Говорим за абсолютно некоректно отношение. Това не може да бъде определено като трафик, но е много лоша практика. Сега правим един обзор на обяви, насочени към украинските бежанци, за да отсеем рисковите. Колегите, които откриват телефонни линии за подкрепа, декларират, че се натъкват на много такива рискови обяви за работа. Трябва да бъдем много бдителни по отношение на трафика с цел трудова експлоатация, а това е най-рисковият сегмент за България.

- Как украинските бежанци попадат в капана на украинската организирана престъпност…

- Вижте, трафикът на хора е сериозен проблем в Украйна още преди войната. Украински граждани са били обект на трафик към много държави, защото такива са регистрирани в 29 страни от целия свят. В Украйна междураният трафик се контролира от организирания престъпни групи. Много е впечатляваш и броят на разследванията. В периода преди войната - 2019-2022 година, украинските служби са работили по 722 случая на трафик, а по-голямата част от хората са жертва на трудова и сексуална експлоатация. 

Основните дестинации, където се насочват жертвите, са Русия, Полша и Турция. След като стартира конфликтът, се констатира много засилен трафик на хора, които са примамени през социалните мрежи и медии. Именно през онлайн платформи много често се примамват жени в посока Европа. 

Европол направи наскоро много мащабно разследване, което следи 125 онлайн платформи, основно насочени към украинските бежанци. Разследването обхваща 14 държави. Най-често това става чрез пускането на атрактивни обяви – като предлагане на фотосесии, предложения за светло бъдеще, възможност за брак. Вече са регистрирани и 9 лица, за които има съобщения, че развиват незаконна дейност, свързана с трафик на хора. 

Също така са стартирани 15 нови разследвания. Предвид войната, има още по-голям брой уязвими лица. Разследването също така установява, че много се използва каналът „Телеграм“, който е широко разпространен в украинската общност. В момента трафикантите се възползват максимално от ситуацията в Украйна, за да примамят бягащите украинките с най-различни обяви и обещания, за да ги поставят в ситуация на експлоатация.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови