Интервю с Галя Димитрова, агроном, гл.експерт в Областна служба Съвети в земеделието – Бургас
- Г-жо Димитрова, кои мерки за подпомагане на земеделски производители за новия програмен период са отворени вече?
- Към момента са отворени схемата за Директни плащания на площ и част от мерките по Програмата за развитие на селските райони – Биологично земеделие, Агроекология и климат, НАТУРА 2000 и за необлагодетелстваните райони.
От инвестиционните мерки е отворена само една – 4.1 – Инвестиции в земеделските стопанства.
- Кой може да кандидатства по тези мерки?
- Без последната – всички, които обработват над 5 дка с правнооснование – нотариален акт за собственост или договор за наем и са регистрирани като земеделски производители, което със себе си влече и плащане на осигуровки.
- Каква беше темата на семинара?
- Темата е специализирана – за оранжерийносот производство. Хората, които присътваха се занимават с това. Дейността ни е консултантска и производителите могат да идват при нас за съвети за кандидатстване по програмите. Има много нови неща.
- Как могат да се справят нашине зеленчукопроизводители с конкуренцията на турските и гръцките си колеги, които заливат бълграския пазар с продукция?
- Това е много труден въпрос. Има доста програми за подпомагане, но факторите са комлексни. За кандидатстване по мярката за инвестиции в земеделските стопанства се изисква 8 хил. евро стандартен производствен обем. Освен това трябва да се тегли кредит, а не всеки има свободен ресурс.
- На какво ниво е зеленчукопроизводството у нас?
- Картинката е шарена. Има хора със стъклени оранжерии, с поликарбонатни. Има и такива, които са много по-назад, например в Руенско. Това са малки земеделски производители, които няма как да въведат новите технологии.
- По-строги ли са изискванията за кандидатстване по мерките?
- Изискванията са облекчени. За стария програме период 2007 – 2013 г. се изискваха 10 декара, а сега – 5 дка. Ноне са проблем новите изисквания, а това, че хората не ги заят.
Често нямат и документи за земята, за да могат да кандидатстват. Собствениците или са в чужбина, или са много наследници.
Има и такива мерки с по-тежки изисквания. Например за млад фермер в пчеларството се изискват минимум 126 кошера. Облекченията са при овощните видове. Там паднаха изискванията, но има и култури, при коит осе повишиха.
ЕС регламинтите изискват да се докаже доходност за предния програмен период, а много от тях не могат.
Разговора води Ирина Генова