Кметът Димитър Николов, еврокомисарят по цифровата икономика Мария Габриел и ректорът на Бургаски свободен университет проф. Галя Христозова откриха Хакатона "Цифровият град и Аз".
В рамките на два дни 85 участници от 4 университета и 5 професионални гимназии, разпределени в 18 отбора, ще търсят софтуерни и бизнес решения за приложения, свързани с цифровото градското развитие и териториите с водни пространства.
Направленията, в които ще се състезават екипите в Хакатона са: Е-кология и водни пространства, Е-туризъм в града, Е-дебати и гражданско участие, Е-инфраструктура за всеки, Цифрово образование, Цифрови услуги в администрацията и Смарт е-нергийни източници.
В края на хакатона екипите ще представят своите готови разработки и приложения пред журита включващи изследователи, бизнес и общини. Класираните на призови места разработки ще бъдат наградени от кметовете участници в срещата на Комитета на регионите и бизнеси партньорите.
"Избрах хакатонът да се проведе в Бургас, защото е град, който задава ритъма, а другите го следват. От вас очаквам да ни покажете, че не сме само ползватели, а създатели. Днес говорим за интелигентни градове, защото 2/3 от населението на Европа живее в градовете, а те произвеждат 85 % от БВП на ЕС. Цифровизацията дава възможности за икономически растеж и нови работни места.
169 млн. европейци нямат цифрови умения, а след 2020 г. 90 % от работните места ще изискват цифрови умения, затова трябва да инвестираме в тях. Наградата на отбора-победител в хакатона е да бъде мой гост по време на Европейската седмица на програмирането в Брюксел през октомври", сподели комисар Мария Габриел.
"В съвременните градове предизвикателствата са общи, като глобализацията и екологичното замърсяване. Благодарение на цифровите технологии могат да се вземат най-ефективните управленски решения за решаването на тези градски проблеми. В тази насока Община Бургас внедри ефективна електронна система за управление на риска от наводнения.
Сътрудничим си с едно от най-използваните мобилни чат приложения - Viber и от днес пуснахме в употреба забавни стикери за Бургас, показващи емблематични места в града. Стартираме още едно мобилно приложение с виртуална карта със забележителностите на града ни, което ще популяризира Бургас и ще улесни гостите ни от цял свят. То е дело на млади ИТ специалисти от нашия град. В следващите 24 часа очакваме от вас подобни приложения", допълни кметът Димитър Николов.
"Бургаският свободен университет винаги е инициатор и домакин на подобни младежки събития. Радвам се, че заедно с нашите студенти участват и такива от още три университета и пет гимназии. Самото ви участие е вече победа. Следващите 24 часа сме на ваше разположение. Пожелавам ви успех", допълни проф. Галя Христозова.
ИТ състезанието е под патронажа на Комисаря по цифровата икономика и цифровото общество г-жа Мария Габриел, с активната подкрепа на Община Бургас и БСУ.
На официалното откриване присъстваха още зам.-кметовете Руска Бояджиева и Красимир Стойчев, зам.-областният управител Владимир Крумов, народни представители от Бургаски регион Димитър Бойчев, Диана Саватева, Галя Василева, зам.-ректорът на БСУ Милен Балтов, общински съветници, преподаватели и ученици от професионалните гимназии в Бургас.
Партньори на събитието са: Агенция за развитие на София; Столична община; Русенският университет "Ангел Кънчев", Техническият университет София - филиал Сливен, белгийският инвеститор "Кодифик", ИКТ Клъстер Бургас и бургаски гимназии.
Отборите ще представят своите разработки утре от 14.30 часа в БСУ, а награждаването на победителтие ще бъде от 17.30 часа.
Темата и дните за провеждане на Хакатона "Цифровият град и аз" са в синхрон с провеждането на срещата на Комитета на регионите на Европейския съюз в Бургас на 29 май 2018 г. и със съпътстващите събития на Европейския морски ден, който ще се открие в сградата на БСУ на 31 май.