Как се прави невромаркетинг* и как се пишат думи с мисъл бе демонстирано по време на 40-та Международна конференция на органите по защита на личните данни и неприкосновеността,
която се проведе едновременно в Брюксел и София от 22 до 26 октомври.
За участниците бе организирано съпътстващо събитие – посещение в Лаборатория "Изкуствен интелект и CAD системи" и Лаборатория по киберсигурност, София Тех Парк.
Как се прави невромаркетинг обясни доц. Георги Ценов, като показа диадемата с 14 електрода, чрез която се регистрира мозъчната активност.
Ето какво разказа доц. Георги Ценов:
„Сигналите ги хващаме в суров вид. Ако сте виждали ауиофайл като се пуска, само че това го получаваме от 14 сигнала /от електродите/, които идват не от микрофона, а от мозъка.
И на базата на тази мозъчна активност например – пускаме на различни хора, на които сме сложили такава шапка на главата – някакав клип на реклама. Този клип се пуска 10 пъти и правим осредняваме на мозъчната активност и отчитаме кои са най-интересните моменти от тази реклама“.
***
След това бе направена демострация на изписване на думи с мисъл.
Отново се използва диадемата с 14 електора, която се поставя на главана на човека, който използва екрана, а на друг се наблюдава мозъчната му активност. Наблюдава се и качеството на сигнала от електродите.
Започва изписването на буквата, върху която съответния човек се съсредоточава. Всеки път, когато тя светне, около 300 милисекунди, след като тя светне се записва конкретен сигнал в мозъка, който е лесен за разпознаване.
Когато всички колони и редици светнат няколко пъти поред се определя при коя редица и при коя колона е имало такава реакция. Така се открива буквата и така буква по буква човек може да комуникира само чрез мисълта си.
***
* Невромаркетингът е нова област на маркетинга, която изучава сетивно-двигателните, когнитивните и емоционалните реакции на потребителите, подложени на маркетингови стимули като наименование, лого и други атрибути на бранда, съчетания на цветове, звукови сигнали, символи и други.
Маркетолозите, занимаващи се с невромаркетинг, използват функционален магнитен резонанс, за да измерват промените в активността на различни части от мозъка, електроенцефалография за мониторинг на спонтанната електрична активност на мозъка, а също и сензори за измерване на промените във физиологическото състояние на организма като сърдечна честота, дихателна честота, кожно-галванични реакции, като по този начин изучават защо потребителите вземат определени решения и кои части от мозъка им участват в този процес.
По този начин невромаркетолозите се опитват по-точно да оценят потребителските предпочитания, чието вербално изражение не винаги е истинно поради съществуващите предубеждения.
Текст, снимка, видео: Ирина ГЕНОВА