Все повече намаляват хората на борда, а се увеличават тези, които обслужват административната дейност.Капитаните се занимават с навигационна дейност едва в 20% от времето, а в останалите 80% - с администрация, поради големия документооборот.
Бъдещето на морската професия е да намаляват хората на борда и дори да има кораби без екипаж. Такива проекти вече се разработват от английска компания и реално се тестват с модели. Това заяви кап. Димитър Димитров - член на управителния съвет на фондация „Морски съдби” и морски посланик на България в Международната морска организация.
В последните години все повече намаляват хората на борда, а се увеличават тези, които обслужват административната дейност, добави той. По негови думи капитаните се занимават с навигационна дейност едва в 20% от времето, а в останалите 80% - с администрация поради големия документооборот.
В съвременните кораби има прекрасни условия за живот. Всяка кабина има санитарен възел, храната и заплащането са регламентирани. Проблемите на море са чисто психологически и са свързани със самотата, особено за семейните хора, коментира капитанът.
У нас няма спад в желаещите да практикуват морска професия, твърди той. Това се дължи на доброто заплащане. Сега морските хора са повече отколкото преди 10 години, а Варна е градът с най-много моряци заради Военноморското училище, Морската гимназия и квалификационните центрове. За съжаление образованието губи от качеството си, е мнението на кап. Димитров.
„Докато преди 20 години 7-10 кандидати се бореха за едно място в Морско училище, сега са сигурно 1,1 за място. Нашето образование не е това, което беше преди 20-30 години, но морската професия се учи тук. Само един малък сегмент - бизнес морските професии, се учи традиционно в Англия”, посочи капитанът.
сн. Бургаският морски капитан Тодор Камбуров,който като капитан на м/к „Георги Бенковски“ през 1964 г. извършва околосветско плаване.