Социализмът си отиде на 10 ноември 1989 г., но още не сме приключили с него.
И до днес продължаваме да го обмисляме, обсъждаме, вадим наяве архивни документи, претворяваме в художествени произведения. Доказателство за това са десетки проекти: изложби, уебсайтове и фейсбукстраници със снимки и спомени, дискусии, кръгли маса, филми и книги. Може би още не сме го видели на театрална сцена в съвременен драматургичен прочит.
Над 40 са заглавията от различни издателства, в които повече или по-малко може да се прочете за социализма (художествени, документални и мемоарни). От тях 12 книги са излезли през 2016. Не всички книги имат в описанието на задната си корица думата "социализъм" или корицата насочва към този период, но темата за онзи исторически период, който продължава да разединява българското общество съществува.
Сред книгите, които предизвикват полемики и интерес са "Власт и съпротива" (Илия Троянов, "Сиела", 2016), "Кротките"(Ангел Игов, "Жанет 45", 2015) , "Писма за оригами" (Дияна Боева, "Ерго", 2016), "Аз живях социализма" (Георги Господинов и колектив, "Жанет 45", 2006 г.) и книгата на Валери Стефанов "Любовни истории от Вавилонската библиотека" ("Колибри", 2016) .