Екземпляр от Callinectes Sapidus е препариран в Природнонаучния музей в Бургас
Истински удар регистрира днес созополчанинът Тенчо Тенев, който е не само професионален водолаз, но и опитен рибар. Тенев не устоя на невероятната си находка и побърза да се похвали във ФБ, от където са и снимките, които прилагаме.
Това наистина е уникална находка, защото този вид раци се среща много рядко и не е типичен за Черно море.На латински името му - Callinectes Sapidus означава "красив вкусен плувец", което говори за добрите му вкусови качества.
Той яркосин на цвят и е най-големият и най-красивият вид рак в Черно море. Достига до 30 см ширина. Задните крака са се видоизменили в плавници, както е при останалите представители на семейството. Има необичаен карапакс-черупка с дълги шипове – мечове от двете страни в предната част.
Красавецът, попаднал в мрежата на Тенчо Тенев е доста страховит. Все още не е ясно каква ще е съдбата на уникалния екземпляр.
Родината му е източното крайбрежие на САЩ. В Черно море за пръв път попада през 1968г., а второто му наблюдение е през 1984г. От тогава синият рак продължава да прониква в нашето море и все повече наблюдения се натрупват. В Природонаучният музей на РИМ Бургас син рак е донесен за първи път през август 2006г. Тогава рибар го улавя в Бургаския залив и след проверка на РИОСВ Бургас екземплярът е донесен за препариране в музея.
И днес този син рак може да се види в експозицията на Бургаския музей. През юли 2007г. друг екземпляр е донесен жив във Варненския аквариум. През 2008г. син рак попада в мрежите на рибарите от Ахтопол, а през 2009 е уловен край Царево. През октомври 2013г. в Природонаучния музей бе донесен втори син рак. Вероятно има и много други уловени екземпляри, което показва, че видът вече редовно прониква в Черно море.