Празник на розата в Казанлък – какво трябва да знаем

Празник на розата в Казанлък е един от най-големите фестивали в България изобщо и със сигурност едно от най-атрактивните събития през месец май. През годините сме ходили не един и два пъти, в различен формат. Понякога само да погледаме розобер. 

Друг път отиваме да се порадваме на цялото шарено събитие, с парад, културни активности, фестивал на виното розе и какво ли още не. И понеже кулминацията на Празник на розата 2024 наближава, решихме да напишем кратка ориентировъчна статия какво да очаквате там, ако никога не сте били, пък и да сте били.

”…Като пристигнах на градината, метнах чувала на един клон от крушата, препасах престилката, като забих здраво двата й края около кръста си и навлязох в първия ред. Трябва да се бърза, че от изток почна да се източва тънка розова ивица, а над нея жълта, по-широка. Първият ред започваше с два пъти по-висок храст от бели рози. Надигам се да настигна високите цветове, краката ми потъват в калната и студена земя, извадя единия, другият потъне. От дъжда и сутринната роса по ръцете ми се стича вода и чувствам как лази чак около кръста ми. Докато обера високия храст, няколко пъти се одрасквах до кръв. Окалях се до колене. Превръзката на палеца ми паднала и раната почна да ме боли, но бързам и навлизам вече в третия ред. Поглеждам тревожно на изток, защото розите трябва да се оберат, преди слънце да изгрее.”

Чудомир, Розобер

Малко история за Празника на розата

Празник на розата е традиция с над 120-годишна история. За пръв път празненства, посветени на българската роза в региона са организирани в далечната 1903 година. 

Организирани били богати изложби с рози и други цветя, походи до Шипченския манастир, продавали се специално издадени за случая картички. След пускането на Подбалканската ЖП линия, за празника се появявали тематични влакове и специални билети с намаление, които стимулирали гражданите от всички краища на България да посетят Казанлък. 

Още от самото начало, празникът бил организиран в последния уикенд на май, когато е и сезонът на цъфтеж на розите. И така в продължение на десетилетия фестивалът се превърнал в един от най-разпознаваемите и обичани български празници.

Празникът на розата днес – 2024г.

Съвременният формат на Празника на розата е много цветен, атрактивен и доста мащабен. Празничната програма започва още в началото на май и продължава около месец. Тази година тя стартира на 7 май с разнообразни изложби, арт ателиета, театрални постановки, концерти. Буквално всеки ден през май в Казанлък се случва някакво интересно събитие, което е тематично и в календара на празниците на розата. Ако ви е интересно, пълния календар можете да видите на сайта на Община Казанлък.

Календарът е много любопитен и колоритен, но за нас лично няколко събития изпъкват като акценти и неслучайно привличат и най-голям интерес. Сигурни сме, че и вие ще искате да им обърнете внимание.

Ритуален розобер в селата край Казанлък

Почти всяка събота и неделя на месец май можете да станете свидетели на ритуален розобер в някое от селата край Казанлък. Обичайно той включва фолклорна програма, песни и танци, цветни танцьори в народни носии и много възможности за красиви снимки.

Информация за часа и мястото можете да откриете отново в празничния календар. Събитията обичайно започват сутрин около 8 – 9 ч., защото розите се берат рано, в идеалния случай по изгрев, докато има роса по тях, която да пази розовото масло и да улесни извличането му. За ритуалния розобер никой няма да ви кара да ставате по изгрев, но да си знаете, че така се прави.

Имайте предвид, че ритуалът Розобер в селата се заплаща. Ритуалите не са в самото село, а на розовите масиви наблизо. Отидете по-рано, има много хора.  

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови