Любителите на морския риболов вече усетиха, че сафридът е пристигнал по нашето крайбрежие. А някои се похвалиха с впечатляващи за този сезон резултати.
Хората извадиха по 10 кила сафрид в неделя, сподели Георги Инджов, администратор на фейсбук групата РИБОЛОВ ЗА ВСЕКИ.
През уикенда с богат улов на сафрид са се похвалили рибари в Китен, Царево, Приморско, Созопол, Обзор.
Сафридът е втората по големина популация в Черно море след цацата и има съществено значение за промишления и спортния риболов.
Любителите-риболовци го ловят откъм средата на май до края на октомври. Най-ефективно се хваща с чепаре от лодка. Също резултатно е ловенето с чепаре от брегови съоръжения – вълноломи, молове, буни, мостове, в пристанищата. По нашето крайбрежие има няколко места, където се лови направо от брега.
Хваща се също и на плувка и дъно, като за стръв се ползват белена скарида, морски червей или месо от риба, но кълве значително по-рядко. Гони малки подвижни, бляскави предмети. Нерядко атакува и гола кука, стига да блести. Хваща се и при риболов на зарган, илария и попчета.
И не на последно място, сафридът е много вкусна риба. Пържен, печен, сушен, маринован, солен.
ПЪРЖЕН САФРИД С ЦАРЕВИЧНО БРАШНО:
Оставяме почистения и измит сафрид да се поотцеди. Приготвяме брашняна смес за овалване. Брашното може да е царевично или пшенично, фино смляно. Царевичното не загаря и придава хубав привкус, но обикновено е по-едро смляно, което го прави неподходящо.
Изсипваме брашното в тавичка или подходящ съд, слагаме сол и черен пипер на вкус и разбъркваме.
В тиган наливаме около 2 см олио и загряваме на подходящ котлон, така че да се нагрява равномерно цялото дъно. След като се нагорещи добре, овалваме първата порция сафрид и я нареждаме в тигана.
В една порция рибата е толкова, че да покрие половината, най-много 2/3 от дъното. Иначе не става хрупкава, а може и да се разкашка. Освен това трудно се обръща.
Пържим, като обръщаме няколко пъти, докато добие равномерен златист цвят.
Текст: meduzata.com