Бургаският съд отказа правна помощ за съдените в Турция български граничари

За престъпленията е изтекла абсолютната погасителна давност, изключваща наказателно преследване

Районен съд – Бургас не даде ход на делото и приложи резервата по чл. 2 от Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси, като отказа правна помощ на Първи тежък наказателен съд – гр. Къркларели, Република Турция, с предмет вземане на защитни обяснения от българските граждани Михаил Цонков, Живко Петков, Николай Петков и Николай Костов. Съдът прекрати съдебното производство.

Образуваното наказателно производство спрямо българските граждани е по повод внесен обвинителен акт, с който са им повдигнати обвинения за „съучастие в престъплението причиняване смърт по небрежност“; „съучастие в престъплението леко нараняване“ и „съучастие в престъплението увреждане на имущество“ от НК на Република Турция.

Със Закона за ратифициране на Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси, в чл. 1, т.1, б. „а“, Република България е направила резерва по чл. 2 от Конвенцията, като е заявила, че отказва правна помощ в случаите, когато спрямо същото лице, за същото престъпление има влязла в сила присъда, постановление или определение за прекратяване на делото, както и когато наказателната отговорност е погасена, поради изтичане на предвидената в закона давност. 

Съдебният състав прие, че според разпоредбата на чл. 2, б. „b“ от цитираната Конвенция, ако замолената страна счете, че изпълнението на молбата би могло да накърни суверенитета, сигурността, обществения ред или други интереси, правната помощ може да бъде отказана. 

Според Районен съд – Бургас, в случай на изпълнение на молбата за правна помощ на Първи тежък наказателен съд – гр. Къркларели, Република Турция, би бил накърнен суверенитета на Република България. Освен това за престъпленията е изтекла абсолютната погасителна давност, изключваща наказателно преследване съгласно НК на Република България.

Наред с гореизложеното, съдът счете, че чрез изпълнението на молбата за правна помощ от Първи тежък наказателен съд – гр. Къркларели, Република Турция, по отношение на Михаил Цонков би бил нарушен принципа “Non bis in idem” или правото на всеки да не бъде съден или наказван два пъти за едно и също престъпление, уреден в чл. 50 от Хартата на основните права на ЕС. Това е така, тъй като има влязло в сила постановление за прекратяване на наказателното производство от 2008 г., на Военно-окръжна прокуратура – Сливен, по което Михаил Цонков е бил привлечен като обвиняем за престъпление по чл. 123, ал. 4, вр. ал. 1 от НК.

Определението на съда е окончателно.

Случаят:

Михаил Цонков, Живко Петков, Николай Петков и Николай Костов са обвинени от турските власти в непредумишлено убийство на бракониер. Случаят е от 17 април 2008 година, когато при сблъсък с турски бракониери в български териториални води на Черно море, граничният полицай Цонков произвел изстрел със служебното си оръжие и ранил смъртоносно един от рибарите.

Заедно с двамата свои колеги полицаят е трябвало да задържи нарушителите, които обаче оказали съпротива. Стигнало се до ръкопашна схватка, при която единият от турските граждани опитал да избие оръжието от ръката на Цонков. При падането на двамата оръжието на полицая гръмнало веднъж и изстрелът се оказал фатален. У нас срещу Михаил Цонков бе повдигнато обвинение за причиняване на смърт по непредпазливост.

Текст и снимка: Ирина Генова

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови