Административният ръководител на Апелативна прокуратура Бургас Любомир Петров изнесе данни за работата на прокуратурите в апелативния район през изминалата година.
Освен това той обяви, че са направени около 20 законодателни предложения за промени в различни текстове по закона и по размера на наказанията за различни престъпления.
„Резултатите през 2018 година са за спад на новообразуваните досъдебни производства за всички видове престъпления. Той с свързан със спада на престъпленията в апелативния район. Дължи на социално-икономически причини и на спада на бежанската вълна, на превантивната работа и законодателните промени.
Когато честите извършители на престъпления са в ареста няма как да не се вършат по-малко престъпления. Радва ни и високият брой на бързите производства през последните три години. Те са много сериозен ресурс за подобряване и поевтиняване на наказателния процес“, каза Любомир Петров.
Едно от новите законодателни предложения е свързано с посегателствата върху социални и медицински работници работници и всички които се срещат в работата си с подсъдими и криминално проявени лица.
Предлага се, посегателствата срещу тези групи лица да са по-тежко квалифицирани. „Сега се предвижда до три години лишаване от свобода и вместо наказание – глоба. Това предизвика възмущение в обществото и в нас поради неоправдано ниските санкции на извършителите. Човешкият живот не може да се съизмерва с пари.“, каза още ръководител на Апелативна прокуратура Бургас.
Има и предложение, което е свързано с увеличаване на санкциите за противозаконно унищожение и повреждане на защитени територии или местообитания. Сега предвиденото наказание е лишаване от свобода до три години, побация и глоба. Те обаче, не могат да изпълнят генералната превенция. Неоправдано ниско е предвиденото наказание за тези престъпления, а вредите над природата са невъзстановими.