ЧСИ запорира и занули сметките на частен старчески дом без предизвестие!
За това ни алармира собственикът и управител на хосписа София Мирчева-Нейринк.
Общинският съвет в Костенец е гласувал скандално висока такса смет от дома за възрастни хора „Детелина“ в село Подгорие.
Ето какво разказа за meduzata.com София Мирчева-Нейринк:
„Вчера, 24 август ЧСИ от Самоков, директно в банката, БЕЗ уведомление от общината или съдия изпълнителя!!! е запорирал банкови сметки, които издържат сградата, плащат тока и изготвят храната за гостите в Дом за възрастни ДЕТЕЛИНА в село Подгорие.
Сметта на Дома се събира ежеседмично от общинска фирма, монополист в района. Такса смет е на база решение на Общинския съвет в Костенец и е 640 лв на месец, или по 30 лева на месец за всеки възрастен живущ в Дома.
Запорът е наложен без никакво уведомление на управлението на Дома от страна на Банка, Община и ЧСИ!!!
Банковите сметки, не само са запорирани, но без известие от страна на Банката и ЧСИ са изтеглени всички пари. Сметките са занулени!
От тези сметки се плащат всички консумативи, храна, ток, издръжка на сградата на Дома за възрастни.
Какви са изводите?
Държавен рекет чрез наложени такси и монопол.
Липса на конкурентна среда за услуги като сметосъбиране.
Държавен рекет чрез ЧСИ!
Решения за съдбата на много хора без информиране и даване на възможност или срок за договориране.
Безотговорност, безхаберие, наглост, ЛИПСА НА ДЪРЖАВА, проявяща грижа и ДЪРЖАВА, защитаваща правата на гражданите си!“
***
Сагата за таксите смет започна веднага след строителството на сградата. Общината определя таксата на база на инвестиционната стойност, която е много висока и първата годишна такса бе 10 800 лв.
Модерният хоспис е финансиран и построен от София Мирчева-Нейринк, която е водещ инженер в Брюксел и се прибира в родния край, за да направи нещо полезно за съселяните си.
Името на София Нейринк нашумя в Бургас през 2007 г., когато тя бе регионален мениджър на бeлгийcĸата фирма "Дpeджинг интepнeшънъл", изпълнител на yдълбaвaнeтo нa пoдxoдния ĸaнaл нa Πpиcтaнищe Бypгac.
Тогава тя неколкократно посети обекта, който в крайна сметка бе приключен предсрочно.
Дpaгиpaнeтo нa 5,5 ĸм пoдxoдeн ĸaнaл, ĸoйтo бe пocлeдния eтaп oт paзшиpeниeтo нa бypгacĸoтo пpиcтaнищe бeшe пpeдвидeнo дa бъдe пpиĸлючeн пpeз нoeмвpи 2007 г., нo впocлeдcтвиe всичко бе извършено дo aвгycт.
***
Журналистът и пиар експерт Соня Момчилова допълва историята за гаврата с благородното дело на реализираната от десетилетия в Белгия българка:
Таксата се определя на база на изхвърлянето на брой кофи за смет тип Бобър.
Общинската фирма за извозване на сметта минава веднъж на седмица и е монополист в района с периметър от 50 км, като няма друга организация, която да извършва тази услуга.
Резиденцията използва един Бобър. Като таксата за 2019 е 7 460 лв. или 24 лева на месец на всеки живущ в Резиденцията.
За момента неплатената такса за трите години дейност е 16 800 лв. и дължимите лихви за периода са 3100 лв. За тези суми е запорът.
Запорът е наложен без никакво уведомление от страна на Община Костенец и ЧСИ!!! До момента, от създаването и пускането в експлоатация на Дома за възрастни, лично собственикът София Мирчева доплаща недостига на средства за издръжката на Дома.
През годините и постепенното приемане на нови гости, личните средства, които влага, намаляват от 12 000 лв. на месец на 2 000 – 3 000 лв. на месец. Капацитетът е 47 гости, но с тяхното увеличаване се назначава нов персонал, който е гаранция за добрата грижа.
Повече от 80% от приходите от плащания отиват за заплати на персонала, останалите отиват за издръжка на сградата и храната на гостите. Добрата грижа и добрите жилищни условия изискват правилно, достатъчно и регулярно финансиране.
С този пост искам да Ви запозная със сложната ситуация, в която се намира Домът за възрастни „Детелина“. След разговори с адвокати, София получава съвет, че единственият начин да търси коректно определяне на такса смет е да води дела в съда към Европейската комисия за неблагоприятни условия за инвестиране в България.
След всички срещи и разговори с кмет и общински съветници до момента Общината с нищо не е помогнала за изграждането и съществуването на Резиденция „Детелина“, напротив, София беше принудена да направя и финансира редица подобрения, като подходен път, отводни канали и поддръжка на пътя, собственост на общината.
Няколкократно моли общината да и даде гратисен период за общинските такси и данъци, след като е инвестирала над 1 800 000 лева и е открила 20 работни места в град с 8 фалирани или закрити предприятия. Това е съдбата на частния предприемач, нагърбил се със социален проект у нас.